Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Керівництво ХДУ взяло участь у Всеукраїнській освітянській нараді щодо умов вступу випускників бакалаврату, які знаходяться на ТОТ, до магістратури

Про це повідомив Олександр Співаковський, ректор ХДУ.
Третій рік повномасштабного вторгнення та тимчасової окупації більшої частини Херсонської області. Весь цей час Херсонський державний університет веде кампанію із захисту прав на українську вищу освіту молоді з ТОТ.
“Насправді, держава зробила дуже багато для абітурієнтів та студентів з поневолених територій, але напередодні початку активної фази кожної зі вступних кампаній останніх трьох років ми стикаємось з певними нюансами, про які відкрито говоримо на всіх можливих майданчиках, адже це питання політичне, рівня державної політики щодо підтримки українців на ТОТ та формування людського капіталу, який буде відновлювати ці території після їх деокупації”, – зазначив  ректор.
Сьогодні відбулась нарада за головуванням віце-прем’єр-міністра України, міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук та за участі заступника міністра освіти і науки України Mychailo Wynnyckyj, голови комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Serhii Babak, керівниці відділу з питань освіти і науки Директорату з питань внутрішньої та гуманітарної політики Офісу Президента України Світлана Кретович, голови підкомітету з питань вищої освіти комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, представників Українського центру оцінювання якості освіти, обласних військових адміністрацій та українських закладів вищої освіти.
“Мали дуже емоційну дискусію навколо умов вступу випускників бакалаврату, які знаходяться на ТОТ, до магістратури. Чинна редакція Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році фактично позбавляє таких абітурієнтів права на отримання другого, магістерського ступеню вищої освіти, адже передбачає особисте складання у центрах тестування ЄФВВ та/або ЄВІ. Однак виїзд на підконтрольну Україні територію дуже ускладнений та небезпечний. Щиро вдячний за позицію Ірини Верещук, Світлані Кретович та Юлії Гришиної, які протягом всієї наради не випускали з поля зору цю проблему та у діалозі з МОН намагалися знайти компромісне рішення”, – зазначив Олександр Співаковський.
Команда Херсонського державного університету послідовно доводила необхідність внесення змін до Порядку.
“Наша мета – підтримка наших громадян на ТОТ і забезпечення їх права на якісну українську освіту. Це питання не про контингент, а про збереження української ідентичності там, де нищиться та переслідується все українське. Це питання про віру у звільнення і забезпечення кадровим потенціалом деокупованих територій. Це той сигнал від держави, на якій очікують українці на ТОТ, сигнал про те, що про них дбають, їх підтримують, вони потрібні. Херсонці, які пережили 9 місяців неволі, це розуміють, як ніхто. Жодні обстріли не зрівняти з гнітючою окупацією”, – уточнив ректор.
У своєму виступі перший проректор Сергій Омельчук повідомив, що наразі майже 230 здобувачів ХДУ всіх рівнів освіти знаходяться на ТОТ, здобувають освіту дистанційно у синхронному та асинхронному форматах.
“Маємо вже перевірену систему комунікації, ідентифікації таких студентів та дотримання їх безпеки. Можемо стверджувати, що це реальні, вмотивовані українські громадяни. Вони витрачають точно більше внутрішніх зусиль, ризикують, щоб бути у освітньому процесі. Насправді, це наші агенти зі збереження української ідентичності на ТОТ. Це ті люди, які будуть зустрічати ЗСУ, як це було у Херсоні та у громадах правобережжя”, – додав Олексадр Співаковський.
Проректорка Daria Malchykova навела конкретні цифри. Наразі у ХДУ завершують навчання на бакалавраті понад 40 осіб, які знаходяться на ТОТ. Тобто не йдеться про тисячі і навіть сотні потенційних вступників до магістратури. Проректорка сформулювала конкретну пропозицію: поновити спрощену процедуру вступу до магістратури за квотою-2 на спеціальності особливої підтримки випускникам цього року дистанційно на базі університетів, в яких вони завершують навчання на першому рівні освіти.
Дуже красномовний приклад навела Дар’я Сергіївна: наші здобувачі педагогічних спеціальностей з тимчасово окупованої Голої Пристані, інших населених пунктів, які не мають можливості виїхати, вступають до магістратури за спрощеними умовами, навчаються, розуміють, що держава їх підтримує. Це точно гарантія того, що після деокупації вони зможуть працювати за спеціальністю у рідних громадах. Знову ж таки херсонці знають, який брак кадрів зараз в деокупованих громадах через масовий виїзд населення працездатного віку. Питання про умови повернення людського капіталу до батьківщини у тому обсягу, який потрібен для функціонування економіки, ми теж постійно дискутуємо.
“Щиро вдячний колегам за переконливі аргументи, за те, що захищаєте права молоді на ТОТ. Крига зрушила. Від Михайла Винницького ми почули поки що не обіцянку, але запевнення, що разом з Українським центром оцінювання якості освіти та профільним комітетом ВР вони шукатимуть рішення для вступників з ТОТ до магістратури. Херсонський державний університет точно спроможний забезпечити технічну сторону проходження онлайн тестування. Також є шанс, що буде поновлена квота-2 для вступників на другий рівень освіти. Підкреслю, йдеться не тільки про вступників з Херсонщини, а й про всіх абітурієнтів з тимчасово окупованих територій України. Апелюємо до рідної області, адже ми знаходимось в її екосистемі попри тимчасове переміщення, знаємось на проблемах та потребах, допомагаємо і мріємо про повернення. Віримо, що все вдасться, адже попри різний досвід понад двох років повномасштабного вторгнення, попри нерозуміння з боку певної частини суспільства, що таке знаходитись в окупації тривалий час, компроміс все одно можливий, якщо наводити правильні аргументи і мати державницьку позицію. Це наш спільний внесок у Перемогу України! Триматиме в курсі щодо розвитку подій”, – підсумував  Олександр Співаковський.
Читайте на сайті інформаційного видання “Український південь”:
Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН