ОТГ Чаплинського району Херсонщини: туристична Мекка з неосяжними можливостями

Розташований на адмінмежі з Кримом, Чаплинський район сьогодні приймає десятки тисяч туристів з різних куточків України та зарубіжжя. Тож потенціал створених торік на його теренах 4 ОТГ – Чаплинської та Асканія-Нова селищних, Григорівської та Хрестівської сільських дозволяє максимально наростити доходи місцевих бюджетів, збагативши громади за рахунок наявних ресурсів, нинішніх і майбутніх об’єктів відпочинку та розваг. Чотири об’єднані громади розділили район практично повністю.

Так у Чаплинську селищну ОТГ увійшло крім селища міського типу, що стало адмінцентром, 6 сільських рад – 16 населених пунктів. І хоч як учорашній райцентр Чаплинка має набагато кращі стартові можливості, втім багато доведеться зробити для сільрад, що увійшли до ОТГ, починаючи від доведення до ладу інфраструктурних об’єктів, підняття до належного рівня стану шкіл, медзакладів, наближення адмінпослуг. Про успіхи ОТГ і плани на майбутнє йшлося під час спілкування ЗМІ з лідерами громад у прес-турі «Нові громади: взаємодія та співпраця», організованому Херсонським регіональним відділенням АМУ в рамках проекту ПУЛЬС, одночасно до трьох об’єднаних територіальних громад Чаплинського району – одного з потенційно багатих на туристичні можливості регіонів курортної Херсонщини.

Спілкуючись з керівництвом ОТГ – секретарем селищної ради Іриною Котик та заступником селищного голови Вадимом Поліщуком, зазначалося, що серед перших напрацювань – перемога в ІІ етапі проекту «ДОБРЕ». Чаплинська селищна ОТГ стала однією з 25 громад-претендентів в Україні на підтримку зазначеного проекту на розвиток громади. На сьогодні ОТГ взяла на себе всі повноваження та функції, передбачені державою для об’єднаних громад. На 5 років затверджено план соціально-економічного розвитку. Триває розбудова комунального підприємства, котре обслуговуватиме всі населені пункти ОТГ. Для спраглого степового регіону найболючішою проблемою є дефіцит централізованого водопостачання. В окремих селах, як з’ясувалося, вода подається лише 2 години на тиждень. Серед поточних турбот ОТГ – підготовка навчальних закладів до нового навчального року: у деяких з них розпочалися поточні ремонти, в деяких назріла заміна опалювальних котлів та мереж, вікон і дверей. Журналістам продемонстрували сучасний стан місцевого загальноосвітнього навчального закладу – школи-гімназії. Його оснащення та рівень викладання шкільних дисциплін гідно конкурує з престижними міськими закладами освіти. Крім того, медійники побували в територіальному центрі соціального обслуговування, де створені гідні умови денного перебування одиноким громадянам та людям похилого віку. Бюджетоутворюючі підприємства – такі, як Чаплинський маслосирзавод, є об’єктами особливих надій та сподівань громади на нарощування потенціалу місцевого бюджету.

Наступна громада, яка з оптимізмом дивиться в завтрашній день, – Аканія-Нова селищна ОТГ. Вже поточного року громада спрямувала понад 2 млн. грн. з селищного бюджету на вирішення важливих соціально-економічних проблем громади. Про це розповів голова ОТГ Віталій Свінцицький під час пішої мандрівки селищем.

– Громада прийняла доленосне рішення, об’єднавшись, і тепер наш обов’язок та відповідальність за прийняття рішень, які покращують життя місцевих мешканців. Завдяки підтримці громади, підприємців, фермерів встановлено огорожу на територіях школи, амбулаторії, торгівельного майданчика, кладовища. Здійснено ремонти в приміщеннях невідкладної допомоги та амбулаторії, школі Асканія-Нова. В Асканійському ясла-садку встановлено опалювальні котли на різних видах палива. У НВК облаштували сучасний кабінет. Придбали дитячі майданчики для селищ Молочне, Питомник, Іллінка. Виконали ямковий ремонт доріг. Усього в усіх населених пунктах громади встановлено понад півтори сотні ліхтарів вуличного освітлення. Підрозділ «Благоустрій» висадив дерева, кущі, квіти, дбає про санітарний стан. Для соціальної захищеності населення ОТГ виділило кошти на на пільговий проїзд, щомісячну допомогу інвалідам війни та учасникам бойових дій, яким виповнилося 90 і більше років, проведення медоглядів працівників бюджетної сфери, придбання матеріалів та послуг для амбулаторії смт. Асканія-Нова, зубопротезування пільгових категорій. Великі надії в ОТГ покладають на розвиток туристичних об’єктів. Адже селище відоме на всю Україну завдяки розташуванню на його території славетного заповідника ім. Ф. Фальц-Фейна. Журналісти побували в цій перлині – оазі посеред спраглого степу.

Відкриття ресурсного центру в Григорівській (Присиваській) сільській ОТГ – ще одна велика перемога цієї ОТГ на шляху до свого розвитку та самовдосконалення. Це не перший проект, який тут реалізує ПРООН – давній партнер Григорівської сільської ради. Журналістам та представникам громади, які зібралися у великій залі, розповіли про етапи становлення та перші успіхи Присиваської ОТГ (таку демократичну назву вона отримала через те, що всі 4 сільські ради – Григорівська, Павлівська, Строганівська та Іванівська, котрі об’єдналися, розташовані на Присивашші).

– Григорівка, яка стала адміністративним центром Присиваської ОТГ, має величезний багаторічний досвід проектної діяльності з залучення коштів міжнародних донорських організацій на розвиток населеного пункту та нарощування таким чином можливостей громади і її потенціалу, – підкреслює голова ОТГ Сергій Кліщевський. – В умовах ОТГ це особливо цінне напрацювання. Серед учасників об’єднання є також сільські ради, котрі до створення ОТГ змогли завдяки проектам, реалізованим активними місцевими громадськими організаціями, залучити додаткові ресурси на свій розвиток.

З-поміж успішних проектів – інфраструктурні та соціальні. Приміром «Енергозберігаючі заходи в школі с. Строганівки», котрі допомогли замінити вікна в навчальному закладі. Проект «Інноваційні енергоефективні заходи у ФАПі с. Григорівки» полягав у термомодернізації будівлі та капремонті опалення зі встановленням котла на біомасі. Силами громади здійснено утеплення, шпаклювання та фарбування фасаду будівлі амбулаторії. ФАП реорганізовано в Григорівську амбулаторію загальної практики сімейної медицини, яку відвідали журналісти. Також успішно реалізований проект «Створення комунального позашкільного навчального закладу «Центр спорту та дитячо-юнацької творчості», який допоміг сільській громаді обзавестися тренажерним залом для дітей та молоді. Серед вдалих реалізованих ініціатив і заміна вікон у рамках проекту «Енергозберігаючі заходи в Строганівській амбулаторії загальної практики сімейної медицини», «Технічне переоснащення артезіанської свердловини в с. Григорівка» та багато інших. Сьогодні на території громади розпочинається робота з Проектом «Підтримка аграрного і сільського розвитку» (USAID), яким заплановано надання допомоги в розробці та реалізації локальних стратегій економічного розвитку в сільському господарстві. У березні Присиваська ОТГ брала участь та перемогла в конкурсі програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».

Перебування в Григорівській ОТГ завершилося відвідуванням центру первинної медико-санітарної допомоги та туристичної надії ОТГ – озера Сиваш – безцінного за цілющими властивостями на кшталт Мертвого моря, яке вже сьогодні починає освоюватися як потенційно привабливий об’єкт відпочинку та оздоровлення об’єднаної територіальної громади.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *