Фото. Фільм “Редакція”, фото з архіву знімальної групи.
Останній місяць осені подарував глядачам багато цікавого українського кіно.
Листопадовий кіномарафон фактично почався з психологічного трилера “Божевільні” – про каральну радянську психіатрію, про який ми вже писали. Презентація картини відбулась наприкінці жовтня, а далі українці отримали змогу подивитися ще більше вітчизняного кіно.
Буча
Це перший великий художній фільм про велику війну, знятий під час цієї війни. Його режисер Станіслав Тітунов раніше був відомий за зйомками кліпів, і цей факт до виходу “Бучі” у прокат викликав багато дискусій усередині кіноспільноти з огляду на масштаб і значення в українській історії трагічних подій весни 2022 року.
Картина заснована на реальних подіях та розповідає історію громадянина Казахстану, який завдяки своєму паспорту іноземної держави має змогу їздити на окуповану росією Київську область у перший місяць повномасштабного вторгнення та надзусиллями евакуювати звідти мирних жителів.
Головний герой Костя (польський актор Цезарій Лукашевич) бачить на власні очі весь той жах, що відбувається у Бучі та інших окупованих містах і селищах Київщини: героїзм простих українців і ЗСУ та тваринну жорстокість окупантів. На чолі загарбників у фільмі стоїть демонічний російський полковник, котрого грає популярний український актор театру та кіно В’ячеслав Довженко. Раніше у фільмі Кіборги (2017) про захист Донецького аеропорту Довженко зіграв роль майора “Серпня” – патріота, вчителя історії з Червонограда.
“Назавжди-Назавжди”
Щемкий фільм про українських підлітків, що дорослішають наприкінці 1990-х, у новому пост-радянському суспільстві. За сюжетом головна героїня Тоня (Аліна Чебан) переходить в школу на околиці Києва, куди її родина переїхала із передмістя. У неї нові друзі, вони проводять багато часу серед сірих пейзажів типових бетонних багатоповерхівок.
Юність, старші класи, перший модний дорослий одяг, зачіски, макіяж, перша любов. Також Тоня повертається до занять плаванням, де знаходить собі подругу Лєру (Єлизавета Цілик). А ще у дівчини виникають романтичні стосунки. Лерин брат (Артур Алієв) виявляє до неї симпатію, а їй самій цікавіше з героєм вулиці Журіком (Захарій Шадрін).
Отже почуття, дружба, інтриги переплітаються з юнацькою жорстокістю і бійками – таке дорослішання на зламі епох. Віковий ценз 16+. Режисерка стрічки – Анна Бурячкова, відома передусім як постановниця кліпів. Це її дебют на великому екрані. Зйомки фільму завершилися у Києві за два тижні до повномасштабного вторгнення. Постпродакшн відбувався у Нідерландах.
Сімейний альбом
Фільм, знятий у 2023 році режисеркою Мариною Ткачук у жанрі документального кіно, приголомшливо поєднує часи Голодомору на Харківщині з сьогоднішнім терором цієї землі росіянами. Головна героїня британська фотографиня Самара Пірс випадково дізнається неймовірну історію своєї родини: її прадід, австрієць Александр Вінербергер, став свідком Голодомору в Україні в 1932-1933 роках.
На свою фотокамеру він зробив історичні фотографії голодуючого Харкова, зміг вивезти їх як дипломатичну пошту до Австрії.
Вінербергер прагнув, щоб світ дізнався про геноцид українців і зупинив його. Знайшовши камеру свого прадіда та альбом із шокуючими фотографіями з України, Самара переосмислює свій творчий шлях. Відчуваючи зв’язок зі своїм прадідом, через 90 років після Голодомору, Самара вирушає у творчу експедицію на Харківщину, аби зробити власні фотографії про геноцид українців, який триває і досі. Фільм “Сімейний альбом” знятий завдяки державній підтримці, а Самара Пірс була особисто присутня на прем’єрі у Києві, привізши до української столиці саме той сімейний альбом.
Редакція
Соціальна комедія, яку зняли незадовго до повномасштабного вторгнення на Херсонщині, зокрема в нині окупованих Олешківських пісках і в самому Херсоні.
Фільм розповідає про молодого науковця природничого музею Юру, котрий стає свідком навмисного підпалу лісу.
Прагнучи розповісти правду про пожежі, які він зняв на свій телефон, хлопець починає працювати в редакції місцевої газети. Натомість – опиняється у вирі фейкових новин і корупційних схем. Незабаром вибори мера, а головний кандидат роздає передвиборчі обіцянки попри те, що він давно зник зі зв’язку. Фільм знятий режисером Романом Бондарчуком до початку повномасштабного вторгнення. Це спільний проект України, Німеччини, Чехії та Словаччи.
Цікаво, що головного героя зіграв реальний журналіст херсонського видання “Вгору” Юрій Багненко. Стрічка отримала визнання на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі (програма Forum), Сараєвському кінофестивалі, міжнародному кінофестивалі в Сан-Паулу та стала Найкращим фільмом на фестивалі Ukraina Festiwal Filmowy у Польщі.
В Україні стрічка була відзначена Премією критиків «Кіноколо» за найкращий сценарій.
Фільм “Редакція” присвячений режисерові монтажу Віктору Ониську, який загинув наприкінці грудня 2022 року під час виконання бойового завдання.
А в кадрі ми можемо побачити актора Василя Кухарського, який помер від отриманих поранень у грудні 2023.
Авторка – Наталія Рудніченко.
Матеріал створено у межах програми “Голоси України” в рамках ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Грантодавець не впливає на контент редакції, а також не несе за нього відповідальності.
Схожі публікації:
- Викладач ХДУ анонсував авторський музичний проєкт
- Херсонка створила музичну композицію, присвячену тимчасово окупованому місту
- Художниця за допомогою штучного інтелекту створила листівки з Херсона
- “Киця-захисниця”: в Миколаєві створили патріотичний мурал
- Знімає кіно та малює картини: так вчителька української мови та літератури з Херсона допомагає ЗСУ