Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Для відновлення лісосмуг Тягинська громади отримає фінансування

Якщо є гарний проект – за ним  одразу приходить  фінансування. Влада і громада, місцевий бізнес і міжнародний донор – чотири активних  групи  у процесах відновлення громад виявили дієве зацікавлення щодо вирішення екологічних проблем та  прийняття нової  програми екологічного розвитку Тягинської громади. Є розроблена експертами ГО Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД)  якісна Цільова  програма озеленення та відновлення лісосмуг як необхідний  захист полів від вітрів, є демократія участі  та співпраця з місцевою владою – і одразу з’явилась міжнародна донорська організація, яка сама запропонувала необхідне фінансування! Успішна історія завершення проекту залучення громади до процесів відновлення  може змінити екологічну ситуацію  на звільненій території Херсонщини. 
23 жовтня експерти  ПЦПСД провели значиме засідання Громадської ради  відновлення  Тягинської громади з теми «КОМПЛЕКСНА  ЦІЛЬОВА ПРОГРАМА ЕКОЛОГІЧНОГО РОЗВИТКУ  ТЯГИНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ НА 2025- 2028 РОКИ».
На засіданні були розглянуті дві  важливі складові екологічної програми, які представив   автор проекту Володимир Молчанов:
1) Цільова програма роздільного збирання, досортування, обробки і переробки твердих побутових відходів на 2025–2028 роки.
2) Цільова програма організації озеленення в Тягинській сільській  громаді на 2025–2028 роки.
Федорчук Дмитро, Менеджер відділу базових потреб Міжнародної гуманітарної організації “Solidarites International”, виступив на засідання  з важливою пропозицією щодо підтримки процесів озеленення сільських громад на звільнених територіях.  Д. Федорчук сказав:  «Нашому фонду  дуже цікава тема  відновлення лісосмуг, особливо якщо самі селяни в цьому активно зацікавлені.  Мешканці  Тягинської громади  могли б при бажанні самі висаджувати на  території старих  лісопосадок  нові плодові дерева, наприклад, горіхові лісосмуги зараз дуже популярні, і отримувати  від них прибуток,  і доглядати за  лісопосадками. Тоді ми як міжнародний донорський фонд готові фінансово допомагати безпосередньо  людям (фермерам, власникам земельних паїв),  які будуть за це відповідальні – будуть висаджувати нові дерева,  самі будуть за ними доглядати, поливати та  охороняти ці лісосмуги від незаконної вирубки».
До обговорення підключилися  начальник сільської військової адміністрації  Микола Яценко, начальник відділу житлово-комунального господарства, енергетики, інфраструктури та господарського забезпечення Костянтин  Войтеняк,  секретар сільської ради  Тетяна Косточко, представники старостинських округів. Вони  підкреслили, що  є  різні можливості для передачі  лісосмуг  в оренду самим селянам або фермерам.   Громадські експерти Дементій Білий та Олег Дядюн запропонували обговорити  деталі  озеленення громади та участі в цьому процесі  місцевих фермерів і землевласників. Голова ГО ПЦПСД Олег Дядюн підкреслив новий креативний підхід до  цієї екологічної програми та певні ноу-хау, основані на багаторічному досвіді організації  в сфері екології.
Фахівці підкреслили необхідність вирішити  проблему відповідальності та оцінки лісосмуг: саме  ефективні шляхи її вирішення детально прописані про Комплексній  цільовій програмі екологічного розвитку.  Всі лісопосадки  не повинні бути  безхозними і безвартісними,  щоб можна було притягнути до відповідальності  всіх, хто незаконно їх зруйнує або буде вирубати. Потрібна детальна інвентаризація та оцінка всіх існуючих в громаді лісосмуг, їх треба оберігати та плекати  як  необхідний захист сільськогосподарських земель від степових вітрів, а значить – як захист нашого врожаю.  І запропонована на засіданні   фінансова допомога Міжнародної гуманітарної організації “Solidarites International” для  відновлення лісопосадок виявилась не просто щасливим своєчасним подарунком, а результатом синергії  у співпраці  експертної громадської організації ПЦПСД  з громадою та владою, до якої приєднується наразі і місцевий бізнес,  і  міжнародні донори!
Начальник Тягинської сільської військової адміністрації Микола Яценко подякував експертам ПЦПСД за розробку якісної Комплексної екологічної програми, але  підкреслив необхідність подальшої підтримки в імплементації  програми,  в розробці пакету супроводжуючих  документів, в залучення людей до  участі. Консультативна коуч-складова в  співпраці громадської організації та  місцевої влади  продовжує бути невід’ємною частиною успіху.
Мультиплікаційний ефект  проекту може спрацювати і  надалі:  потім інші громади  приєднаються  до такої ініціативи, після  якої донори самі приходять в громади!
Ведуча на засіданні, Голова Громадської ради відновлення Тягинської громади  Людмила Баєва запропонувала прийняти Комплексну програму екологічного розвитку з урахуванням  зауважень та поправок, що надійшли під час обговорення,  та передати на затвердження Начальнику сільської військової адміністрації. Проголосували одноголосно.
 
Коротка інформація про Цільову програму озеленення 
Розробники програми: Тягинська сільська військова адміністрація, ГО «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень», Громадська рада з відновлення Тягинської сільської громади, Комунальне підприємство, старости  старостинських округів Тягинської сільської громади.
Мета Цільової програми озеленення  в Тягинській сільській громаді  на  2025–2028  роки: створити умови для відновлення і влаштування зелених насаджень різного цільового призначення і розпочати процес озеленення громади.
Першочергові дії по втіленню Програми  відображені в Дорожній карті: інвентаризація зелених насаджень громади та земель комунальної власності громади;  визначення придатних до озеленення ділянок і зміна їхнього цільового призначення;  внесення змін КВЕД комунальних підприємств для ведення діяльності з озеленення і догляду за зеленими насадженнями;    ремонт проінвентарізованих полезахисних лісосмуг, водозахисних та рекреаційних насаджень.
Громада розташована в кліматичній зоні степів із недостатнім рівнем опадів і середньої зволоженості ґрунту для самостійного природнього розповсюдження багаторічної деревної рослинності.  Традицією українських козаків і селян, які з’явились на території громади ще за часів її приналежності Війську Запорізькому, було висаджувати білях хат пірамідальні тополі, а також плодові дерева, деякі з яких не тільки приживались, але й дичавіли і розповсюджувались самостійно. Протягом 30-х – 60-х років ХХ століття відбулася низка процесів, які посприяли полезахисному озелененню, але  пізніше висаджені лісосмуги не отримували достатнього догляду.
З початком ХХІ століття відбулася агротехнологічна революція, а повернуті в приватну власність  комунальні землі перейшли під фактичний контроль орендарів – агрохолдінгів. Питання догляду за лісосмугами з боку цих землекористувачів залишається дискусійним, існує норма про можливість передачі землекористувачу прилеглої лісосмуги в безоплатну оренду з обов’язком доглядати її.
Необхідно враховувати загальні концепції Плану відновлення та розвитку громади. Заліснення і озеленення має розглядатися не як виключно полезахисний інструмент, а як  елемент створення дружнього до жителів комфортного урбаністично-природнього середовища.

  Авторки – володимир Молчанов, Галина Бахматова.

Фото – ілюстративне.

Матеріал підготовлено в рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови»   за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН