Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Внутрішньо переміщені особи на Миколаївщині — права та обов’язки пояснює фахівчиня

У Миколаївській області станом на 25 вересня 2022 року зареєстровано понад 95 700 внутрішньо переміщених осіб, які стали на облік після 24 лютого 2022 року, із них більше ніж 25 500 дітей. А загальна кількість ВПО, враховуючи і зареєстрованих до початку повномасштабної агресії Російської Федерації на територію України, становить більше як 100 900 осіб.

Про це розповіла Директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації Оксана Єльчієва.

За словами Оксани Єльчієвої, з кожним днем кількість ВПО збільшується. Це і ті, хто мігрує в межах Миколаївської області, переміщується з небезпечних територіальних громад до більш безпечних, і ті, хто виїжджає в інші області. Також Миколаївщина є транзитною для жителів тих областей, де ведуться активні бойові дії, постійно відбувається міграція людей.

  • Як зареєструвати статус ВПО?

Для отримання довідки ВПО до управлінь соціального захисту населення в містах, до відділів з питань соціального захисту населення в населених пунктах територіальних громад звертається повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа особисто. Малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена — через законного представника.

Звертаються із заявами про взяття на облік, також із документами, що підтверджують виїзд із громад, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України “Про затвердження переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)”. Цей перелік регулярно оновлюється. На сьогодні в Миколаївській області наказом Мінреінтеграції визначено 26 таких тергромад в трьох районах: у Миколаївському, Баштанському та Вознесенському.

Заява про взяття на облік ВПО фіксується в Єдиній інформаційній базі даних. Також за наявності технічної можливості можна заяву подати через Єдиний портал державних послуг “Дія”.

  • Кого мають повідомляти ВПО про зміну місця проживання або повернення додому?

Багато питань виникає, коли люди мігрують, тобто переїжджають з місця, де були зареєстровані, як ВПО, в більш безпечні місця. У такому випадку громадяни зі статусом ВПО обов’язково мають повідомити про зміну місця проживання уповноваженому органу соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця перебування.

Також українцям, які повернулися з місць тимчасового проживання додому, потрібно особисто звернутися або до управлінь соціального захисту, або до уповноваженої особи в тергромаді, або до ЦНАПу, якщо працює на відповідній території, із заявою про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання і про припинення їм виплат, як внутрішньо переміщеним особам, не пізніше, як за три дні до від’їзду або протягом трьох днів після повернення додому.

  • Чи буде скасована або поновлена довідка про статус ВПО, якщо людина змінює місце проживання?

Так, у разі звернення до управлінь і відділів соціального захисту населення за новим місцем проживання така довідка поновлюється. Тобто раніше видана довідка вилучається, вносяться зміни до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО і видається нова довідка за новим місцем проживання. Коли людина отримає нову довідку, то буде відповідно отримувати виплату від держави.

Заявнику може бути відмовлено у видачі такої довідки у разі, коли відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, якщо у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей, якщо заявник втратив документи, що посвідчують особу, до часу їхнього відновлення. Також якщо у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, немає відмітки про реєстрацію місця проживання з тієї територіальної одиниці, з якої переміщується. Не обов’язково це має бути прописка, це може бути підтвердження з місця роботи, навчання, довідка про проживання від ОСББ, керуючих компаній тощо.

Нагадаю, у випадку втрати документів особа може звернутися до органів Безоплатної вторинної правової допомоги або до ГО “Десяте квітня”, що надає допомогу у відновленні документів. За відповідними роз’ясненнями можна звернутися за телефоном “гарячої” лінії департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА – 098 0313 141.

  • Чи відбувається моніторинг, де перебуває ВПО?

На сьогодні заборонені перевірки безпосередньо щодо стану перебування ВПО. Це обов’язок ВПО на період дії воєнного стану повідомити про те, де вона перебуває. Але у разі завершення воєнного стану, у разі поновлення відповідних перевірок буде збиратися інформація, здійснюватися верифікація. Сьогодні такий моніторинг є, але на рівні Міністерства соціальної політики України. Це не безпосередньо перевірка фізичного місцеперебування людини, а перевірка відомостей відповідно до заяв. Наприклад, якщо людина подала заяву на виплату грошової допомоги в декількох областях чи громадах, то одразу цей факт встановлюється та припиняється виплата в одній із областей. Навіть якщо це не буде виявлено через верифікацію, то згодом все одно будуть здійснюватися відповідні перевірки, і гроші, які людина отримувала у двох місцях, буде змушена повернути або добровільно, або через суд.

Також при встановленні факту того, що людина повернулася і продовжує отримувати такі виплати, звісно, ця виплата буде припинена. Крім того, будуть здійснені заходи щодо повернення виплачених їй грошей.

  • Чи можна скасувати заяву та довідку про статус ВПО через додаток “Дія”, як при реєстрації?

На сьогодні інструмент подачі інформації про виїзд і заявки про припинення виплат через “Дію” не розроблений, ця функція на стадії доопрацювання. При реєстрації через застосунок люди відзначали свою геолокацію з проханням зареєструвати, як ВПО. Але це був інструмент звернення. Все одно заявки опрацьовувалися та ухвалювалися рішення відповідними управліннями соцзахисту. Тому треба звертатися до відділів, управлінь соцзахисту або в ЦНАПи із заявою особисто.

Джерело

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН