На Херсонщині можуть створити реабілітаційний центр для звільнених дельфінів

У Верховній Раді пропонують заборонити дельфінарії та створити центр реабілітації для звільнених тварин. Якщо законопроект ухвалять, свободу отримають близько 80 дельфінів, які згодом зможуть повернутись до життя у відкритому океані.

 

Хлорована вода, тісні басейни, неналежна їжа та постійне насильство – в таких умовах живуть майже вісім десятків дельфінів в українських дельфінаріях. Всього таких закладів в країні 19, майже всі вони, за словами експертів, небезпечні не лише для тварин, але й для відвідувачів, пишуть Таврийские вести.

 

Складне становище дельфінів неодноразово викликало протести з боку екологів та захисників тварин, і, врешті, привернуло увагу законодавців – 10 липня вісім депутатів внесли до парламенту законопроект №8585, що має повністю змінити ситуацію.

 

Депутати пропонують оголосити дельфінарії поза законом і посилити відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, яких тримають у неволі.

 

Для звільнених дельфінів хочуть заснувати перший реабілітаційний центр на території Чорноморського біосферного заповідника, розташованого на території та акваторії Херсонської та Миколаївської областей.

 

Життя в неволі

 

Нинішня ситуація з дельфінаріями в країні нікуди не годиться, переконаний співавтор законопроекту, депутат Андрій Немировський.

 

“99% дельфінаріїв працюють нелегально, тварини або завезені контрабандою, або зловлені самовільно, а умови утримання не такі, якими повинні бути”, – пояснює Немировський ВВС News Україна.

 

В природі дельфіни протягом доби долають до 160 км, пірнають на глибину до 200 метрів, їдять свіжу рибу та живуть сім’ями.

 

Член громадської організації “Природа над усе” Олег Андрос наполягає, що жоден дельфінарій не здатний забезпечити їм такого життя. Їх обмежують тісними відсіками, годують мороженою рибою і тримають в хлорованій воді, яка викликає значні подразнення шкіри та навіть сліпоту.

 

“Сонорні хвилі, завдяки яким дельфіни орієнтуються в просторі, відбиваються від пласких стін дельфінаріїв, завдаючи тваринам біль, – пояснює Андрос. – Тож вони майже не спілкуються”.

У результаті на свободі дельфін виду афаліна живе 25-30 років, а в неволі – всього три-п’ять років і вкрай рідко розмножується.

 

На думку спеціалістів, нещодавній гучний інцидент, коли в червні просто під час виступу в одеському дельфінарії самиця дельфіна народила дитинча, не лише демонструє жорстоке поводження з тваринами, але також показує, наскільки недолугою є система безпеки в таких закладах для самих людей.

 

“Коли вагітна афаліна народжувала під час вистави, а поруч з басейном стояли малі діти, їй достатньо було “хвостиком махнути”, і дитину б просто вбило”, – каже Павло Гольдін, провідний науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена Національної академії наук України.

 

І додає: в дельфінаріях зазвичай великі проблеми з пожежною безпекою, вентиляцією та інфраструктурою.

 

“Біда може статися кожен день, – підкреслює експерт. – Законопроект дуже жорсткий, але я розумію авторів, бо терпець урвався”.

 

Дельфінарії у світі

 

Дельфінарії, з якими зв’язалась ВВС News Україна, коментувати законопроект відмовляються. Принаймні, поки ініціативу не схвалить парламент.

 

Попри регулярні протести захисників тварин, закриття дельфінаріїв для України – велика рідкість. Один з найбільш гучних випадків – київський дельфінарій “Немо”, який припинив свою роботу восени 2017 року після рішення суду, численних порушень і протестів.

 

Натомість по всьому світу все більше країн відмовляється від такого виду ув’язнення морських тварин. Зокрема, дельфінарії заборонила половина країн Євросоюзу, в тому числі Австрія, Кіпр, Британія та Фінляндія.

 

В деяких країнах дельфінарії взагалі ніколи не відкривали, а будь-які спроби одразу зустрічали відчайдушний спротив громадськості. Серед найбільш свідомих – Хорватія, Польща, Чехія та Ірландія.

 

Щоб Україна також змогла відмовитись від дельфінаріїв, потрібно подбати про долю тварин після вилучення з таких закладів. Створення центру реабілітації – найбільш логічний крок. Тим паче в Україні вже сім років успішно існує подібний центр реабілітації для бурих ведмедів на Закарпатті.

Відповідно до законопроекту, аналогічний центр для дельфінів з’явиться на території Чорноморського біосферного заповідника. Про це повинен подбати уряд протягом трьох місяців після прийняття документу.

 

За словами пана Немировського, створення такого заповідника займе не більше року, а його вартість складатиме приблизно 5 млн євро.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *