На фото. Литва. Вручення подвійних дипломів випускникам ХДМА, липень, 2023 р.
Війна/Виклики долі
Заклад, який має майже 190-річну історію заснування на півдні України, з початком війни було релоковано до Одеси. Колектив отримав прихисток в Одеському державному аграрному університеті. Заклад надав не лише навчальний корпус, але і гуртожиток для викладачів. Релокація відбулася у квітні 2022 року. І відразу закипіла робота – пошук міжнародних партнерів для проходження навчальної практики курсантів та налагодження всіх організаційних процесів в колективі, студенти і викладачі якого знаходяться в різних містах України та за кордоном. В нових реаліях розпочинався 2022/2023 навчальний рік для курсантів академії.
«З окупацією Херсона ми повинні були шукати нові підходи, нові партнерства, аби забезпечити курсантів якісним освітнім процесом, що складається з трьох складових – теоретичної підготовки, тренажерної практики на старших курсах з відточенням умінь та навичок на відповідному обладнанні та виробничої – плавальної на суднах. Це нам вдалося зробити, знайшовши партнерів в Литві», – розповідає Василь Чернявський, в.о. ректора ХДМА.
Це сьогодні керівництво вишу розповідає спокійно про плани і здобутки, а навесні 2022 року все здавалося по-іншому. І шлях до цих міжнародних проєктів був непростим.
Окупація
Російські військові на території Херсонській державній морській академії з’явилися 16 березня 2022 року. Хоча на споруді, навпроти міської ради, ще у квітні розвівався український прапор. Але з початку літа загарбники у ХМДА створили адміністрацію, оголосивши фейковий набір. Це стало шоком не лише для колективу навчального закладу, а й для городян, бо освітній заклад був і залишається візитівкою міста.
«Боляче було сприймати зраду колег, – говорить Василь Чернявський, в.о. ректора ХДМА. – Окрім Круглого, який став очільником вишу від окупаційної влади, загарбників підтримала і Лілія Куликова, моя перша заступниця на той час. Вона тривалий час працювала в закладі з Володимиром Ходаковським, який повернувся з Москви на початку 90-х років. На співпрацю з окупантами пішла невелика частина науково-викладацького складу – лише 25 осіб із 450, саме ті, кому близька ідеологія радянщини. Це люди різні за віком. Так, наприклад, невістка експроректора Валентина Синька згодилася очолити структурний підрозділ академії – коледж при окупантах. Ці співробітники були відразу звільнені, бо зраду рідному закладу і своїй країні пробачити неможливо. Вони бачили, що загарбники відразу почали вбивати, грабувати в місті – і вони це підтримували».
Згадує Василь Чернявський і евакуацію вишу, виїзд через блокпости після 16 квітня 2022 року, через декілька днів після онлайн-наради з міністром освіти України, який повідомив, що реєстри, всі бази будуть закриті й для продовження діяльності треба виїжджати на підконтрольну територію України.
«Ми виїжджали на свій ризик, на останньому російському блокпосту в Снігурівці потрапили під обстріл, але доля нас зберегла. Доїхали до Одеси, відновили освітній процес. Це – головне», – додає Василь Чернявський.
Іноземні курсанти
У Херсонській державній морській академії завжди навчалися іноземці. Це склалося історично. На початок повномасштабної війни у виші було 120 курсантів з різних країн – Нігерії, Алжиру, Індії, Пакистану, Тунісу, Єгипту. У гуртожитку вони жили на окремому поверсі. Маючи можливість готувати окремі страви, або відвідувати столову.
«У перші тижні війни, з розграбуванням магазинів, ми знаходили можливість їх підтримувати, привозили продукти. Поступово вони виїхали з окупованого Херсона – хто через Крим, хто, долаючи численні блокпости російських солдат окупованою територією України , – розповідає Василь Васильович. – Але на сьогодні у виші залишилося навчатися близько 50 іноземців. З поверненням закладу в Херсон ми працюватимемо над відновленням цього контингенту курсантів».
Окупаційна влада навіть робила спроби зняти відео для пропагандистських каналів, вивозячи під конвоєм іноземних курсантів з окупованого Херсона.
Звільнення Херсона
Зі звільненням Херсона більшість тих, хто працював в окупаційному закладі, допомагаючи проводити і референдум, і різні пропагандистські заходи, нині знаходяться на лівобережжі.
Споруди закладу знаходяться у центрі міста, який постійно під обстрілами. А один з найстаріших корпусів, для реконструкції якого перед війною був розроблений проєкт і чекали вже старту робіт, нині знаходиться аварійному стану. Через постійні обстріли пішли тріщини, фундамент не вдалося укріпити. Аудиторії закладу розграбовані.
«Звісно, не могла пройти окупація безслідно для навчального закладу, в якому перебували окупанти. Частину комп’ютерної техніки викрадено, частково зіпсоване навігаційне обладнання. Щось вивезено. Те оснащення, яке громістке і потребувало додаткових зусиль для демонтажу, воно на місці, але під обстрілами. Всі ми мріємо повернутися додому, наші міжнародні партнери готові допомогти з оснащенням та відновленням обладнання тільки заклад вернеться в Херсон», – додав Василь Васильович.
У червні споруда ліцею академії була затоплена. Частину обладнання вдалося врятувати, але будівля потребує ремонту.
Адміністративний центр в Одесі
Робота в Одесі сприяла тому, що вдалося не лише зберегти контингент курсантів, але і залучити на навчання випускників коледжів, шкіл з різних регіонів. Партнери допомогли з комп’ютерною технікою, меблями та іншим.
ХДМА підтримала Литовська морська академія в Клайпеді, надавши можливість проходити практику курсантам старших курсів на сучасному обладнанні. Фінансову підтримку цього проєкту забезпечили – крюїнгова компанія Марлоу Навігейшн та Профспілка робітників морського транспорту, бо курсантам треба було оплачувати проживання, перебування, проїзд.
«Цього року ми вручили близько 1000 випускникам ХДМА дипломи – бакалаврам і магістрам. Система подвійних дипломів значно розширює можливості для випускників херсонського вишу. Бо курсанти отримують подвійні дипломи ХДМА та Литовської морської академії. У Клайпеді нещодавно на урочистостях, вручаючи дипломи нашого вишу, побажав кожному випускнику – гідно представляти Україну на міжнародних просторах та робити все можливе для підтримки рідної країни, – говорить Василь Чернявський. – Ми активно проводили цього року вступну кампанію, тому очікуємо гарний набір і бакалаврів, і магістрів».
Спільне фото. Литва. Вручення подвійних дипломів випускникам ХДМА, липень, 2023 р.
Для розширення можливостей ХДМА продовжує розширяти міжнародні зв’язки.
«Ще один позитивний момент – ми підписали меморандум про співпрацю з одним з вишів Великої Британії. З початком цього навчального року Херсонська державна морська академія спільно з Університетом Плімуту (Велика Британія) розробили магістерську освітню програму, закінчивши яку курсанти можуть отримати подвійний диплом. У нас багато планів. Але повноцінне відновлення роботи можливе в рідному Херсоні. Ми мріємо повернутися до рідних стін, аби працювати і розвиватися», – підсумував Василь Чернявський.
Автор – команда інформаційного видання «Український Південь».
Схожі публікації:
- “Від ремонтників дуже багато чого залежить”: військові з одеської бригади відновлюють техніку з боїв на Херсонщині
- Урожай з портів Одещини почнуть вивозити “Дунайським зерновим шляхом”: як він працюватиме
- Громада Херсонщини отримала допомогу від одеського благодійного фонду
- До узбережжя Одеси почало прибивати речі з затоплених будинків на Херсонщині (відео)
- Псевдоректор ХДМА оголосив викладачам про звільнення