Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Революція 3D-друку: як вона допомагає ЗСУ?

Міжнародне видання 3D Printing Industry, яке висвітлює проблеми сучасної індустрії 3D-друку днями опублікувало цікавий матеріал. У ньому йдеться про 3D-принтери, надані австралійськими виробниками для ЗСУ. Це унікальне обладнання вже допомагає українським захисникам на фроті,  – повідомляє Військовий кур’єр.

У розлогому інтерв’ю з представником австралійської компанії SPEE3D, яка і виробляє ці 3D-принтери, обговорюється питання переваг різних технологій друку, специфіка їх використання, а також те, чому 3D-друк робить непомітну революцію у сфері військової логістики і як це допомагає Силам Оборони України. «Військовий Кур’єр» подає повний переклад цього матеріалу.

Австралійський виробник металевих 3D-принтерів SPEED  нещодавно оголосив про поставку семи 3D-принтерів WarpSPEED в Україну в рамках ініціативи Міністерства оборони США  (DoD) щодо допомоги нашій країні в сфері безпеки.

Використовуючи власну технологію холодного розпилення SPEE3D, ці 3D-принтери були розгорнуті поблизу лінії фронту в Україні. Повідомляється, що ця технологія дозволяє швидко виробляти критично важливі деталі для техніки.

SPEE3D також розпочав свій 15-денний тренінг в Ясьонці, Польща. Тут представники компанії навчали українських військових та інженерів тому, як використовувати технологію WarpSPEE3D у польових умовах.

Компанія 3D Printing Industry нещодавно поспілкувалася з Калумом Стюартом, директором оборонних програм SPEE3D, щоб дізнатися більше про цю програму та зростаючу роль адитивного виробництва (виробництва, яке засноване на додаванні матеріалів шар за шаром на 3D-принтері) для оборонних потреб.

3D-принтери SPEE3D, оптимізовані для захисту  

Принтер 3D-друку SPEE3D, винайдений ще в 2015 році, призначений для швидкого виготовлення металевих деталей у великих масштабах. Технологія холодного розпилення, яку винайшла компанія, відрізняється від звичайних металевих 3D-принтерів, які сплавляють порошки за допомогою лазерів. Замість цього технологія SPEE3D викидає частинки на підкладку з високою енергією, сплавляючи їх під час удару. Технологія холодного розпилення не вимагає «спеціальних газів і лазерів. Ми використовуємо кінетичну енергію», – сказав Стюарт.

Ця технологія набула популярності в оборонній промисловості, австралійські, британські, а тепер і українські військові уже використовують 3D-принтери SPEE3D.

 

 

Сам Стюарт прийшов в бізнес із війська. «Я працюю в SPEE3D трохи більше трьох років, а до цього я був офіцером-інженером в австралійській армії». Стюарт отримав від компанії 2 мільйони доларів на «дослідження адитивного виробництва, і його позитивні впливи на логістичні ланцюги». Це дослідження привело Стюарта до контакту з SPEE3D, який незабаром запропонував йому «створити представництво підприємства у Великобританії».

«Протягом останніх трьох років бізнес розвивав свої пропозиції щодо оборони», — додав Стюарт. «Ми досягли успіху з Австралією. Ми дуже добре просунулися у 2020 року та у 2021 роках».

SPEE3D надає не лише 3D-принтери, а й довгострокову підтримку, включаючи навчання по використанню цієї технології. «Клієнти SPEE3D купують не просто обладнання, вони купують компанію, тому що їм потрібні навчання та підтримка», — пояснив Стюарт. «Загалом ми продаємо і принтер, і підтримку саме тому, що солдатам потрібна освіта».

Місія SPEE3D в Україні 

SPEE3D було обрано Міністерством оборони США для допомоги Україні. «Ми пройшли відбір для України, і наше обладнання, наші люди, наша концепція були обрані, щоб підтримати українців», — заявив Стюарт.

Чому SPEE3D вирішив прийняти цей виклик? З одного боку, є бізнес-аспект. «Ми бізнес, і це те, наша робота. Немає сенсу мати принтер і весь цей оборонний маркетинг, а потім сказати «ні» найбільшому оборонному контракту, який коли-небудь був у сфері 3D-друку».

Однак Стюарт також підкреслив більш особисту мотивацію цього проекту. «Ти їдеш до Польщі, приходиш до солдатів, а потім бачиш, як вони втомилися. А потім ви чуєте розповіді про їх близьких, які загинули. Потім ви почуєте історії про знищені будинки та про зростаючу бідність». Тому для команди SPEE3D у Польщі «це було набагато більше, ніж просто бізнес», тож, додає Стюарт, «приємно бути компанією 3D-друку, яка насправді робить те, що, на нашу думку, має значення».

 

 

Загалом, довгострокова мета SPEE3D в Україні проста: «Більше обладнання в бою, більше часу». Хоча Стюарт не зміг розповісти, які саме частини друкуються на 3D-принтері за допомогою технології SPEE3D в Україні, він підтвердив, що це «критично важливі деталі».

Що таке «критично важлива деталь»? За словами Стюарта, це «деталь, яка дозволяє платформі виконувати те, для чого ця платформа і була зроблена. Це не обов’язково має бути дорога деталь і не обов’язково складна деталь. Це просто деталь, яка не дає можливості платформі працювати, а підрозділи постачання не можуть її швидко привезти».

WarpSPEE3D в Україні 

Компанія SPEE3D поставила в Україну сім металевих 3D-принтерів WarpSPEE3D. WarpSPEE3D — перший широкоформатний металевий 3D-принтер із запатентованою технологією холодного розпилення SPEE3D, має розміри ø 1000 x 700 мм. WarpSPEE3D з його швидкістю другу 100 г/хв, як повідомляється, може друкувати промислові надміцні компоненти за лічені години.

Коли справа доходить до виробництва «критично важливі деталі», технологія холодного розпилення від SPEED має помітні переваги, насамперед це «її швидкість, простота використання та міцність». За словами Стюарта, ключовою перевагою холодного розпилення є те, що за його допомогою можна швидко виготовляти надміцні металеві деталі. «Знайдіть мені ливарний цех, який може виготовити для вас деталі за годину. Немає жодного, вірно? Те, що ми замінюємо, — це металургійний завод».

Дійсно, коли справа доходить до швидкого виготовлення запчастин із високим попитом, технологія SPEE3D пропонує явні переваги перед 3D-принтерами з порошковим плавленням. Хоча і 3D-принтери з порошковим напилюванням, і SPEE3D можна підготувати до роботи менш ніж за годину, звичайні металеві 3D-принтери зазвичай друкують значно довше. Технологія холодного розпилення, навпаки, використовує просту повітряно-теплову обробку. «Ми можемо термічно обробити алюміній за 45 хвилин і отримати міцну плавку», — пояснив Стюарт.

 

 

Мобільність 3D-принтерів WarpSPEE3D, які встановлюються в стандартний транспортний контейнер, також є ключовою перевагою в бойових умовах. «Ви можете підняти його, поставити в кузов вантажівки, розкласти, налаштувати та запустити в роботу за 45 хвилин», — пояснив Стюарт. Це неможливо зробити з лазерними 3D-принтерами, які легко пошкоджуються, і для роботи яких часто потрібні спеціально створені газові середовища.

Однак, коли мова зайшла про поставку 3D-принтерів в Україну, Стюарт висвітлив низку значних логістичних проблем. Дійсно, ці 3D-принтери WarpSPEE3D були виготовлені на замовлення для цього проекту.

«Від моменту підписання контракту до доставки семи принтерів минуло вісім тижнів», — зазначив Стюарт. «Ви говорите про виробництво принтерів, компресорів, пиловловлювачів, отримання тонн і тонн металевого порошку, збирання всіх запасних частин разом, переконавшись, що ми маємо правильних людей у ​​потрібному місці, щоб надати підтримку та координувати це з Австралії, де було виготовлено набір».

Успішна доставка цих 3D-принтерів в Україну, за словами Стюарта, потребувала «героїчних» зусиль від SPEE3D. «Команда в Мельбурні — справжні герої», — стверджував Стюарт, додаючи що ця команда працювала 7 днів на тиждень по 12 годин на день.

Стюарт підкреслив труднощі, пов’язані з «постачанням деталей, створенням принтерів і їх своєчасною поставкою. Доставляти їх довелося з усього світу: компресори надходили з Туреччини, пиловловлювачі — з Канади, принтери — з Австралії, а порошок — із Великобританії та Німеччини».

“Ці непомітні хлопці зробили все це”, – додав Стюарт.

В найближий час компанія не планує надсилати додаткові принтери SPEE3D в Україну, але це цілком імовірно. «Якщо нас попросять надати більше обладнання в Україну, щоб допомогти військовим зусиллям, я впевнений, що ми з радістю відповімо. Тому що це те, що ми робимо», – сказав Стюарт.

Навчальна програма SPEE3D 

SPEE3D також провели 15-денний навчальний курс для кількох українських солдатів та інженерів. Він проходив у Ясьонці, а Стюарт порівняв їх з наданням диплому університетського рівня за два тижні.

Коли справа дійшла до проведення цього навчання, «3D-друк був найпростішою частиною». Стюарт підкреслив, що найскладнішим аспектом цієї програми було «переконатись, що ми перетворимо їх на виробників». Він зазначає, що навчання призвело до зміни мислення солдатів щодо виробництва. Замість того, щоб запитувати «чи можете ви надрукувати мені це?», українські військові мали питати «яку проблему я маю розв’язати?».

Стюарт підкреслив, що використання адитивного виробництва в умовах бойових дій — це набагато більше, ніж просто 3D-сканування, а потім 3D-друк деталі. Тому команда SPEE3D навчала саме «дев’ятиетапному інженерному процесу», 70% якого було зосереджено на інженерній теорії. Весь процес навчання знятий на відео, «щоб потім українські військові могли повернутися назад і отримати доступ до своєї навчальної програми, і навчання проходило без затримок».

Більше того, ця підтримка не закінчується після завершення програми навчання. «Ми продовжуємо спілкуватися з солдатами, щоб забезпечити підтримку, інженерну підтримку, технічну підтримку, також у нас є українська команда та допоміжний працівник у Польщі. Тож ми надаємо цю підтримку якнайближче».

 

 

Окрім 3D-принтерів та матеріалів для 3D-друку, SPEE3D також надала українським військовим доступ до необхідного програмного забезпечення SPEE3D та запасних частин, а також низку ноутбуків.

Це не перший випадок, коли SPEE3D проводить такі тренінги. «Ми вже звикли до цього, і ми розвиваємо цілеспрямовану команду для цього», — прокоментував Стюарт. Дійсно, SPEE3D вже провела подібне навчання для австралійських військових і проведе навчання для британських та японських сил у січні 2024 року.

Майбутнє адитивного виробництва для військових потреб 

Дивлячись у майбутнє, Стюарт упевнений, що адитивне виробництво відіграватиме зростаючу роль у військових потребах в майбутньому. «Чи думаю я, що оцифроване виробництво, що розгортається, забезпечить більше обладнання у бою і дасть військовим більше часу? Абсолютно!»

Стюарт прагнув уникати таких термінів, як «на передовій» і «в разі потреби» у військовому контексті. Натомість, як пояснив Стюарт, технологія адитивного виробництва буде застосована там, де вона має найбільший ефект. «Де ви помістите принтер? Ви поставили його в потрібному місці, достатньо близько, щоб мати бажаний ефект».

Що планує SPEE3D робити далі? Стюарт підкреслив, що перші два 3D-принтери XSPEE3D , новітні металеві 3D-принтери від SPEE3D, будуть використовуватися у Великобританії. Перший вже прибув у Центр виробничих технологій у Ковентрі, тоді як другий буде у британській армії через чотири тижні.

Подяки

Стюарт також хотів відзначити ключові організації, які відіграли важливу роль в успішному заверершенні цього проекту. «Ми б не змогли зробити це без допомоги наших друзів з NOBLE , Atlantic Contract і Bryk Manufacturing ».

NOBLE був обраний урядом США постачальником для цього проекту, і надав ключову матеріально-технічну підтримку. Atlantic Contract були «в основному нашими агентами на місцях», допомагаючи SPEE3D з логістикою на місці, тоді як Bryk Manufacturing надавав навчальні приміщення в Ясьонці.

«Ми не змогли б зробити це без них», – додав Стюарт.

Читайте на сайті інформаційного видання “Український південь”:

 

“Армія відновлення”: Уряд збільшив в 1,5 раза оплату за виконання суспільно корисних робіт – до 10 050 грн

 

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН