Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

За 5 місяців харківський фактчек-бот «Перевірка» виявив 8 тисяч фейків в українському медіапросторі

28 лютого 2022 року команда онлайн-медіа Gwara Media з Харкова запустили безплатний бот «Перевірка» у Telegram, а з липня бот став доступним і у Viber. За весь час роботи його користувачі надіслали понад 47 тисяч запитів: новин, фото, відео українською та англійською. З цих запитів 8 тисяч виявилися фейками. 

Інструмент працює дуже просто — людина, що засумнівалася у правдивості новини надсилає інформацію боту. Він перевіряє новину спочатку автоматично через білі та чорні списки медіа, а потім передає на ручну перевірку волонтерам. 

Команда факт-чекерів спростовує неправдиві повідомлення, вказує на маніпулятивні твердження та бездоказові новини протягом доби та працює сім днів на тиждень. Найбільш резонансні вкиди за день потрапляють у розсилку «Щоденної фейкотні», на яку можуть підписатися користувачі бота. 

Завдяки аналізу великої кількості інформації, Gwara Media зібрала власний сірий список каналів, що частіше за інших поширюють неправдиві або неперевірені новини. 

Географія користувачів різноманітна, але команда концентрує зусилля, аби люди на окупованих територіях та у зонах бойових дій знали про таку можливість. Серед користувачів – люди з Нової Каховки, Херсону, Харківщини, Одеси, Краматорську, біженці у країнах ЄС та Молдові. 

Як люди використовують «Перевірку» у повсякденному житті? Серед поширених способів:

  • Допомогти близьким підтвердити або спростувати життєво важливу інформацію. Зокрема через бот можна перевірити шахрайські повідомлення, несправжню гуманітарну допомогу, навести аргумент наданий незалежною стороною. 
  • Тренувати свою медіаграмотність. Після користування ботом та щоденного перегляду розсилки фейків 85% користувачів засвідчили, що стали краще розрізняти недостовірну інформацію та привчили себе перевіряти новини.
  • Знизити градус тривоги собі та близьким. Завдяки можливості швидко спростувати тривожну новину 82% людей підтвердили, що відчувають менший стрес у повсякденному житті.
  • Не розповсюджувати фейки. Імпульс одразу поширити важливі новини дуже важко перебороти, але тепер інформацію спочатку закидують у бот. 

Бот «Перевірка» рекомендовали до використання такі інституції як Центр протидії дезінформації при РНБО України, Міністерство цифрової трансформації України, Національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр», Інститут масової інформації та  IREX

Дізнатися більше про бот «Перевірка»: 

Перевірити новину в Telegram

Перевірити новину у Viber

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН