Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Ікони на рибі: в Києві проходить виставка чумацьких ікон

Музей історії міста Києва презентував виставковий проєкт, присвячений унікальному культурному явищу української історії – чумацькій іконі на рибі.
Виставка «ІХТІС. Чумацька ікона на рибі» об’єднала дивовижну чумацьку традицію та її сучасну інтерпретацію. На виставці представлять єдиний збережений в Україні оригінал ікони на голові риби з фондів Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» та врятовані з Херсонського обласного краєзнавчого музею зразки іконопису та живопису на рибі, створені мисткинею Оксаною Оснач.
Виставка занурює у побут та звички чумаків, розкриває тему важливих економічних та соціокультурних зв’язків між регіонами України у XVIII-XIX ст.
Ікона на рибі — це важливий символ чумацтва. Її можна порівняти з похідними військовими іконами, відомими з середньовіччя. Чумаки могли возити із собою образи, виконані на традиційних матеріалах, але ікона на рибі була символічно пов’язана з їхнім способом життя, адже саме риба була другим товаром за значимістю після солі.
Діана Попова, генеральна директорка Музею історії міста Києва зазначає: «Я надзвичайно втішена, що фахівцям Музею вдалося створити проєкт, який безумовно здивує. Цією виставкою ми не просто демонструємо історію нечисленних і маловідомих музейних експонатів, але й показуємо врятовані з окупованого Херсона роботи художниці Оксани Оснач. За кожним представленим експонатом – своя історія, яку варто знати та пам’ятати».
Доля оригіналів ікон на рибі потребує окремої уваги: на початок ХХ століття відомо про шість унікальних ікон на рибі, п’ять з яких написані на камбалі, одна – на голові сома. На жаль, до нашого часу збереглися лише три з шести ікон, і тільки одна – на голові сома – залишилась в Україні, а дві – на камбалі – у 1906 р. були вивезені з с. Демки (Золотоніський район Черкаської обл.) до Російського етнографічного музею у Санкт-Петербурзі.
Цікаво, що усі відомі місця виявлення ікон на рибі розташовані на відстані близько 100 км від Києва. Імовірно, традиція виготовлення таких чумацьких ікон була притаманна саме для Київщини, а створені тут ікони супроводжували чумаків до Криму та повертались із ними назад.
Назву виставки куратор Андрій Лопушинський пояснює так:
«Слово ІХТІС або ж грецькою ІΧΘΥΣ перекладається як риба, але також розшифровується як скорочення за першими літерами фрази: Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ – Ісус Христос Божий Син Спаситель. Власне, риба і є одним із перших символів Христа. Це робило її знаковою для чумацтва, а відтак і стало центральним образом виставки».
Куратор виставки: Андрій Лопушинський
Виставка триватиме з 28 квітня до 30 липня.
Графік роботи виставки згідно графіку роботи Музейно-виставкового центру (вул. Б. Хмельницького,7)
Ср.-Нд.: 12:00-19:00, Пн-Вт.: вихідні
Каса працює з 12:00 до 18:30
Вартість вхідного квитка: 80/40 ₴ (повний/пільговий)
Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН