Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

“Говоріть про свої потреби”: як ВПО з інвалідністю отримати допомогу

Понад 8 млн людей вимушені були тікати від російських ракет та розстрілів в інші регіони. Точних даних про кількість осіб з інвалідністю серед всіх ВПО немає, однак за результатами дослідження Міжнародна організація міграції наводить цифру 26%.

І держава, і міжнародні організації підтримують внутрішньо переміщених осіб, однак не всі знають про цю допомогу. Ми поспілкувалися з ВПО з інвалідністю про їхній досвід проживання у новому місті та з правозахисниками – про те, де шукати підтримку і допомогу.

Так громадська діячка та мама Єви, яка має інвалідність (у дівчинки ДЦП та епілепсія), переселенка, Нія Нікель радить:

“Перше і важливе – говорити про свої потреби. Ми весь час стикаємося з тим, що багато людей місяцями жило на гречці та хлібі, коли на сусідніх складах гнила їжа, надана Євросоюзом для людей з інвалідністю.

Друге – шукати волонтерські організації. Зараз працює кілька дуже потужних фондів, що надають безкоштовну кваліфіковану реабілітацію, ліки, медичний супровід. Я дійсно раджу більше взаємодіяти з волонтерськими програмами і не перевантажувати державну систему”.

Переселенка Карина Геворкян з порушенням зору має різний досвід проживання у статусі ВПО. Жінка втекла від російських бомб із сином Дімою, евакуювалися з Харківщини на Тернопільщину.

Перший час там родині було комфортно: “На початку нас прийняли у садочку, все було чудово. Навіть дуже. До нас ставилися, як до поважних гостей. Все доступно, все є”.

Та пізніше у садочку почали робити ремонт і жити там стало некомфортно, тож переїхали у будинок, який дали містяни: “Живемо за комунальні послуги. В принципі жити можна, але є складнощі: вода у дворі, туалет теж, палимо піч, аби зігрітися. А зараз ще зі світлом проблеми, маємо його лише 4 години на добу. З дітьми у таких умовах важкувато. Тому повертаємось до Харкова, там, звичайно, теж зйомне житло, бо наш будинок добре пошкоджений, але найголовніше – ближче до дому”.

Від держави родина отримала грошову допомогу.

Для переселенців Карина має тільки одну пораду: “Найголовніше – триматися родини і бути разом. З підтримкою близьких можна багато витримати, вистояти, є заради кого не опускати руки, не впасти і йти вперед у будь-який час”.

Нія Нікель додає:

“Користуйтеся психологічною підтримкою. Навіть якщо вам здається, що все окей, це не значить що все дійсно добре. Війна лишить на нас всіх шрами і психологічна гігієна допоможе вам бути кращою версією себе”.

Переселенка з Харкова Маргарита Василенко місяць жила на Львівщині. Жінка має ДЦП і готовність області приймати ВПО оцінює високо: “У моєму випадку Львівщина була готова на 100 відсотків (ідеально), у тому числі і з доступністю послуг. Вразило те, як спокійно і терпляче приймали переселенців. Надавали все необхідне для людей (харчування, речі і т.ін.)”

Маргарита отримує щомісячно адресну грошову допомогу для ВПО, але іншими опціями допомоги не цікавилася.

В організації людей з інвалідністю Fight For Right нагадують, що ВПО з інвалідністю можуть отримати кошти та різноманітні послуги від держави, міжнародних організацій та волонтерських ініціатив.

Наприклад, інформацію щодо житла можна шукати тут і тут.

Гуманітарну допомогу та різноманітні послуги для ВПО і зокрема для ВПО з інвалідністю зручно шукати на ресурсі Паляниця.

Також в організації нагадують про щомісячну державну допомогу на проживання ВПО – 2 000 грн дорослому та 3 000 грн дітям та людям з інвалідністю.

Щоб отримати допомогу по безробіттю, ви можете зареєструватися через портал «Дія» або особисто звернутися до найближчого центру зайнятості.

Окрім державної допомоги внутрішньо переміщені особи можуть отримати міжнародну грошову підтримку, що реалізується спільно з урядом України. Тут знайдете перелік таких виплат та інструкції, як їх отримати.

Наприклад, Програма грошової допомоги від ЮНІСЕФ Спільно – додаткова підтримка багатодітних українських сімей, які постраждали від війни росії проти України. Багатодітним сім’ям буде виплачуватись допомога у розмірі 2 200 грн раз на місяць, але не більше як на п’ятьох осіб. Щоб отримати грошову допомогу, необхідно заповнити анкету на сайті ЮНІСЕФ та надіслати її, дотримуючись інструкцій.

Також Агентство ООН по справах біженців в Україні (УВКБ ООН/UNHCR Ukraine) надає грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам в Україні. Сума допомоги становить 2220 грн. на кожного члена сім’ї. Вся сума допомоги буде перерахована одному члену одразу за 3 місяці. Як її отримати, дізнайтеся на сайті організації.

У Fight For Right також нагадують про свій перелік допомоги українцям та українкам з інвалідністю в умовах повномасштабної війни росії проти України:

  • евакуація людей з інвалідністю в більш безпечні місця в Україні та за кордон; медична евакуація (каретами швидкої допомоги);

  • допомога з медикаментами для тих, хто не може евакуюватися;допомога з асистивними технологіями у регіонах, де неможливо отримати їх від держави;

  • юридичні консультації;

  • психологічна підтримка;

  • гуманітарна допомога (у регіонах, де немає доступу до продовольчих товарів).

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН