Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Рахунок викрадених окупантами людей у Скадовську йде на сотні — міський голова

Олександр Яковлєв: Місто з першого дня війни було під контролем російських військових. Єдине, що вони не заходили і постійно у нас не дислокувалися. І тільки з 13 березня окупанти перебували у місті постійно.

Наразі ситуація у Скадовську напружена, оскільки те місцеве населення, яке залишилося і яке не сприймає окупацію як щось нормальне, перебуває у реальній небезпеці. Вони переживають і за своє життя, і за своє майно, адже кожного дня кожен може потрапити під увагу окупантів. Людей забирають, допитують і так далі. За свою українську позицію сьогодні можна поплатитися і свободою, і навіть життям.

У Скадовську зафіксовані 5 фактів вбивства росіянами викрадених людей

Олександр Яковлєв: У минулому місяці ми повідомляли про загибель жінки у місті, загалом нам відомі п’ять випадків вбивств наших громадян.

Де утримують людей?

Олександр Яковлєв: У поліцейському відділку і у приміщенні суду. Там були спеціально обладнанні кімнати свого часу для попереднього утримання людей, які перебувають під судовим процесом. Все це зараз прилаштовано для незаконного утримання людей і для допитів.

Які питання може вирішувати мер окупованого міста, який працює дистанційно?

Олександр Яковлєв: Фізичного впливу на життя в місті не багато, оскільки всі будівлі і приміщення захоплені і не функціонують на окупованій території. Але понад 1500 скадовчан, які працювали на бюджетних підприємствах, продовжують отримувати мінімальну зарплату, якщо перебувають на простої, або отримують повну заробітну плату, якщо виконують якісь функції. Ми змогли відкрити сім шкіл з одинадцяти, і у нас сьогодні навчаються 2700 учнів.

  • Ми змогли відкрити сім шкіл з одинадцяти, і у нас сьогодні навчаються 2700 учнів

Крім того, ми збираємо інформацію про захоплення житла, про захоплення майна, і періодично передаємо цю інформацію правоохоронним органам. Ми збираємо інформацію про внутрішньопереміщених осіб — це ті наші скадовчани, які переїхали по всій Україні і потребують допомогу. У нас є можливість надавати фінансову допомогу через благодійні організації, ми допомагаємо людям з оформленням документів, навіть в окупації, зокрема, реєструємо новонароджених дітей.

 

Які настрої у людей?

Олександр Яковлєв: Багато людей, які залишилися, вірять у звільнення і очікують на нього. До того ж новини, які ми отримуємо від ЗСУ, дають певний  оптимізм. Тому люди в очікуванні.

У цілому по громаді з окупації виїхало половина людей, по самому Скадовську  — ця цифра є більшою. Тобто у місті залишилося менше половини людей.

Гуманітарна ситуація

Олександр Яковлєв: Держава продовжує виконувати свої обов’язки по виплаті пенсій, соціальних допомог, і це є підтримкою для людей. Сьогодні в місті можна придбати майже весь перелік продуктів і розрахуватися при цьому карткою.

Звісно, що є люди, які повністю втратили доходи, і не мають підтримки  ані від міста, ані від держави. Тому вони змушені звертатися за допомогою або до окупаційної адміністрації, або шукають якісь інші варіанти отримати дохід.

До чого готується окупант у Скадовську?

Олександр Яковлєв: Тут вони декларують і показують позицію, що вони залишаються і планують керувати. У Скадовську немає ознак того, що вони готуються відступати або тікати. Хоча я впевнений, що ті люди, які пішли на співпрацю з окупаційною владою, думають про те, як вони будуть тікати.

Треба розуміти, що Скадовськ розташований за 100 км від Херсону, на самому узбережжі моря, тому, на жаль, скоріш за все, звільнення таких прибережних населених пунктів відбудеться в останню чергу в нашій області. Тому сьогодні окупанти думають, що вони у безпеці. Хоча це не так, і «прильоти» по околицях Скадовська показують, що наші сили можуть діставати всюди.

Колаборанти

Олександр Яковлєв: У Скадовську, на жаль, є чисельні випадки того, коли люди йшли на співпрацю з окупаційною владою, зокрема, є такі і серед працівників місцевого самоврядування. На жаль, це така недалекоглядність або позиція пристосуванця, адже вони не подумали, що буде потім.

Що відбувається на острові Джарилгач?

Олександр Яковлєв: Вся навігація заборонена, тому жодні човни і жодні яхти не виходили в море. Декілька рибалок мали дозвіл на вихід в море на вилов риби, але це одиниці. Тому острів Джарилгач у цьому році закритий.

Але там точно є російські військові, які намагаються контролювати територію. Цей острів має стратегічне значення, тому що від нього до Криму 30 км, і це ворота входу в Джарилгацьку затоку.

Чи буде в місті опалювальний сезон і чи готове воно пережити зиму в умовах окупації?

Олександр Яковлєв: Скадовськ не має централізованого опалення, у нас немає жодної великої котельні. Кожна організація – чи то школа, чи то садочок – має власні міні-котельні, і у квартирах були встановлені свого часу або котли, або електричне опалення. Тому у цьому році питання проходження опалювального сезону — це питання наявності газу в мережі і можливості за нього сплачувати. По всім захопленням будівлям ми повідомляємо нашим постачальникам, що будівля захоплена, і просимо припинити постачання газу.

Як вирішується зараз це питання окупаційною адміністрацією, я не знаю. У приватних будинках газ є, окупаційна адміністрація декларує, що за нього потрібно сплачувати на їхні рахунки, але у нас позиція проста: газ сьогодні український, і якщо ви будете споживати газ навіть в умовах окупації, то маєте сплачувати за нього українському постачальнику.

Що з оплатою комунальних послуг?

Олександр Яковлєв: Із 1 вересня ми призупинили роботу всіх наших комунальних підприємств, оскільки на той момент вже підприємства були захоплені, і окупаційна адміністрація декларувала, що збирає кошти лише готівкою, а не на розрахунковий рахунок підприємства. Відповідно, ми видали розпорядження про припинення нарахування оплати за комунальні послуги місцевим комунальним підприємствам. Це мається на увазі — вода, водовідведення, вивіз сміття, утримання будинків.

На сьогодні ці підприємства захоплені, перебувають під управлінням окупаційної адміністрації, вони встановили свої тарифи і збирають гроші готівкою. Люди змушені платити, оскільки їм потрібна вода.

 На що впливає оголошення, що всі херсонці «стали росіянами»?

Олександр Яковлєв: Загального примусу отримувати російські паспорти немає. Тому оголошення про те, що всі громадяни Херсонщини автоматично «набули громадянства Росії», ніяк не впливає на людей. Як людина собі жила з українським паспортом, так і живе. Проте, чим довше затягується окупація, тим життя стає все складніше. Наприклад, у людини з’являється необхідність виконувати якісь дії, але вона не може їх виконати без цього російського паспорту. Тому ситуація ускладнюється, але поки що сьогодні не потрібно перереєстровувати майно або транспорт за російськими законами, сьогодні в обігу ще є гривня.

Викрадення людей

Олександр Яковлєв: Тих людей, яких викрадали, а потім випускали, можна рахувати сотнями. Також, на жаль, є випадки, коли людей забирали і потім їх знаходили мертвими. Деякі і досі у полоні.  Багато чого нам стане відомо після звільнення.

Джерело

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН