Форум місцевого самоврядування відбувся на Херсонщині

24 квітня в Херсоні в рамках Форуму місцевого самоврядування «Херсонщина: децентралізація в дії» відбулося дискусійне обговорення актуальних питань реформи місцевого самоврядування. Асоціацію міст України на Форумі представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Організаторами виступили Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Міністерство розвитку громад та територій, а також Асоціація міст України.

У Форумі взяли участь представники Уряду та депутати Верховної Ради України, голови територіальних громад, представники місцевого самоврядування Херсонщини.
З вітальним словом до зібрання звернулися народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Володимир Іванов, заступник Міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря та Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Він зазначив, що тісна співпраця з парламентськими комітетами, представниками уряду за тісного зв’язку з органами місцевого самоврядування дає результат, адже спільними скоординованими зусиллями, хоч і важко, але просуваються інтереси місцевого самоврядування, територіальних громад. Важка спільна праця та принципова позиція дозволяють досягати бажаних результатів. Коли є конструктив та виважена обґрунтована позиція, то все можна вирішити, запевнив Олександр Слобожан, подякувавши за сталу позицію та підтримку профільному парламентському комітету. А також нагадав, які законопроєкти останнім часом лобіювала АМУ, і скеровані вони на зміцнення місцевого самоврядування, розвиток громад та територій, їх економічного потенціалу та інфраструктурного розвитку. Упродовж минулого року АМУ зберегла для громад понад 135 млрд грн. При цьому не можна не згади запеклої боротьби за акциз для місцевих бюджетів, збільшення частки ПДФО, недопущення введення пільги в оплаті за землю для «Укрзалізниці», а ще плата за землю та нерухоме майно тощо. АМУ була і залишається лобістом інтересів місцевого самоврядування та об’єднує навколо себе вже майже тисячу громад-членів Асоціації, підкреслив Олександр Слобожан. Удосконалення законодавства відбувається виключно на пропозиціях, які формуються з боку місцевого самоврядування. Тож важливий тісний зв’язок та постійне спілкування, в тому числі ось таке дискусійне обговорення нагальних питань.


Іван Лукеря нагадав, що попередній Форум у Херсоні відбувався в 2019-му, у розпал реформ. Але радує, що обличчя місцевого самоврядування не пасує перед труднощами, що свідчить про стабільність та розвиток. Те, в що ще пару років тому мало вірилося, стрімко набрало обертів та з теоретики реально втілилося в життя завдяки плідній співпраці з мерами та муніципалітетами, тісному зв’язку та діалогові. Урядовець пообіцяв і надалі залишатися союзником позитивних змін та розвитку територій та громад завдяки порозумінню та співпраці з місцевим самоврядуванням.

Народний депутат Віталій Безгін засвідчив глибоку повагу громадам, котрі зробили справжній прорив у розвитку, як от Музиківській сільській територіальній громаді на Херсонщині, яка досягла вагомих результатів у економічному зростанні, стрімкому нарощуванні потенціалу та має на сьогодні найвищий показник доходів місцевого бюджету в розрахунку на одного жителя серед громад області. Народний депутат розповів про законопроєкти, котрі очікують на невідкладне прийняття. Він подякував за фахову лобістську підтримку АМУ таким законодавчим змінам, котрі мають позитивно вплинути на місцеве самоврядування та підвищення економічного потенціалу місцевих бюджетів, зміцнення їх спроможності виконувати покладені державою нові повноваження та на комплексний розвиток. Згадувалося також про законопроєкти, котрі активно відстоює АМУ. Зокрема, про збільшення частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів та сплати цього податку за місцем господарської діяльності, а не реєстрації суб’єктів підприємництва, підприємств та організацій. Як зазначалося, завдяки АМУ вдається тісніше працювати з місцевим самоврядуванням та своєчасно реагувати на його потреби та існуючі виклики.

Про вагому роль АМУ в збиранні та оперативній експертній оцінці потреб місцевого самоврядування говорилося і в інших виступах та на дискусійних майданчиках Форуму. Наголошувалося на тому, зокрема, що держава має своєчасно створювати умови для підтримки громад, інвестувати в їх розвиток, заохочувати цікаві практики місцевого самоврядування та сприяти їх поширенню. Спікери дякували Виконавчому директору АМУ, який тримає постійний зв’язок з територіями, виступає генератором цікавих сучасних форм співпраці, що дає позитивний результат та своєчасне реагування на кризові ситуації, вивчення їх на практиці для оперативного вжиття заходів підтримки. Це здоровий лобізм на користь громадам.

На дискусійних майданчиках можна було почути думку кожного учасника щодо обговорюваних тем. Ключові панельні дискусії Форуму стосувалися розвитку громад – взаємодії центральної та місцевої влад, забезпечення фінансової спроможності громад як пріоритету децентралізації управління.
Відтак тему розвитку громад, взаємодії центральної та місцевої влади розвинув народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.

Про розвиток мережі ЦНАПів у громадах Херсонщини, про проблеми та перспективи розповів заступник голови Херсонської ОДА Микола Якименко. Він зазначив, що на сьогодні в регіоні працює 33 центри надання адмінпослуг. З них третина відкриті вже в цьому році. Чимало з них мають віддалені робочі місця та надають максимальний спектр послуг населенню. Адже однією з основних цілей децентралізації є наближення послуг до всіх жителів. «Для Херсонщини актуальним є також надання адмінпослуг на межі з тимчасово окупованою територією АР Крим. Торік відбулося відкриття ЦНАПів у сервісних зонах на КПВВ «Чонгар» та «Каланчак», які є віддаленими робочими місцями ЦНАПів Новотроїцької та Чаплинської селищних рад», – зазначив він.

Про роль та функції органів місцевого самоврядування в контексті реформи держархбудконтролю розповіла народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

Про уроки місцевих виборів та новий закон про місцевий референдум говорила народний депутат України, заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Аліна Загоруйко.

Тему забезпечення фінансової спроможності громад як пріоритет децентралізації управління розвинув народний депутат України, Голова підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування В’ячеслав Рубльов.

Про реформу місцевого самоврядування в області розповів заступник голови облдержадміністрації Андрій Шибаєв, який подякував ініціаторам Форуму за організацію заходу: «Дуже приємно, що саме на Херсонщині обговорюємо справді надзвичайно важливі та актуальні питання реформи децентралізації. Звісно, останні роки були вирішальними для усіх громад області, на початок реформи Херсонщина налічувала 298 громад та 18 районів. За результатами проведеної роботи, сьогодні в області 5 районів та 49 громад з новим ресурсами та можливостями розвитку. Проте я переконаний, зі створенням громад реформа децентралізації не завершилась, вона знаходиться в активному процесі. Тож, наступний етап реформи – подальший розвиток всієї Херсонської області».

Форум організовано за ініціативи та сприяння народного депутата України, члена Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Володимира Іванова.

Своїми думками та пропозиціями, а також проблемними питаннями розвитку територіальних громад під час дискусії поділилися голови місцевих рад Херсонщини – Станіславської сільської – Іван Самойленко, Новокаховської міської – Володимир Коваленко, Скадовської міської – Олександр Яковлєв, Присиваської сільської – Сергій Кліщевський, Музиківської сільської – Олександр Лейбзон, Голопристанської міської – Олександр Бабич, Новотроїцької селищної – Петро Збаровський, Нижньосірогозької селищної – Дмитро Такаджи, Олешківської міської – Євген Рищук, Бериславської міської – Олександр Шаповалов та інші. Кожен називав проблеми, котрі, так чи інакше, потребують вирішення на вищому рівні. Стосувалися вони як бюджетних питань, так і впорядкування складних земельних відносин, фінансування бюджетної сфери, зокрема, закладів охорони здоров’я, розвитку туризму, утилізації ТПВ та діяльності полігонів, утилізації непридатних добрив з хімічних складів, критичної ситуації із зловживанням монопольним становищем «Херсонобленерго» по відношенню до новоутворених громад з укладення договорів на постачання електроенергії в заклади бюджетної сфери. Дискутували й про доцільність організації формувань та законодавче врегулювання створення «Муніципальної варти».
«Жвава дискусія, емоційне обговорення, на 95% порозуміння.

Будемо спільно працювати над питаннями, що виникають у відносинах з обленерго, продовжувати земельну децентралізацію, вдосконалювати модель перерозподілу ПДФО!», – оцінив продуктивність Форуму та пообіцяв у підсумку Віталій Безгін.
Адже децентралізація – процес, який не припиняється, тож лише спільна ефективна робота в напрямку покращення добробуту жителів Херсонщини дасть позитивний бажаний результат.

Асоціація міст УкраїниЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com