При створенні Національного парку «Кам’янська Січ» жителів сусідніх населених пунктів більш за все турбувало, чи можна буде скошувати траву і пасти худобу на цих територіях. Місцеві сприймали цю діяльність як господарську, науковці ж вважають, що такі дії на заповідних землях є природоохоронними. Завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, доктор біологічних наук, професор Іван Мойсієнко пояснив з наукової точки зору, чому ці заходи на території парку необхідні.
«Основу степового рослинного покриву складають так звані дернинні злаки, вони – вегетативно нерухомі. Що це означає? Вони не можуть розмножуватися вегетативно. Лише – насінням. І от, якщо ми не випасаємо або не викошуємо, або довго немає в степу пожежі, то на поверхні ґрунту накопичується мертва органічна маса. Це призводить до того, що насіння степових рослин просто не потрапляє у ґрунт і не дає сходів. Таким чином поступово оці дернинні злаки, такі як ковила, типчак, випадають з рослинного покриву», – розповів науковець.
У степу в невеликій кількості ростуть і кореневищні злаки. Вони розмножуються і вегетативно, і насінням. Якщо насіння цих рослин не потрапляє на ґрунт, то вони захоплюють нові території кореневищем. І якщо дернинні злаки (а серед них і червонокнижні види ковил) накопичуватимуться як мертва органічна маса і не зможуть розмножуватись насінням, то відбудеться зміна фітоценозу. Тобто дернинні злаки будуть замінені кореневищними, і степ перетвориться на інше угруповання: луки або чагарники.
«Що таке степ за типом рослинності? Це угруповання з домінуванням дернинних злаків. Лука – це угруповання з домінуванням корневищних злаків. То виходить так, що оця заміна дернинних злаків на кореневищні, фактично – зміна типу рослинності. Степового на лучний. Тож, відбувається олучнення степів. З часом степи можуть замінюватися не лише на луки. Можуть потім заростати чагарниками. А північні степи навіть заростають і деревами. І таким чином степові цинози при цьому зникають», – продовжив Іван Мойсеєнко.
Тому науковці й наполягають на тому, що у заповідному степу заради його збереження потрібно проводити викошування трави і випас худоби.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах:
Facebook, YouTube, Instagram, Telegram, Twitter
Схожі публікації:
- “Не показуйтесь на очі нікому”: військовий розповів, що херсонцям треба зробити перед деокупацією
- СБУ ідентифікувала помічницю російських спецслужб в окупованому Херсоні
- Обласна бібліотека у Херсоні потрапила під ворожий обстріл: відкрито збір на відновлення будівлі
- Пів сотні ноутбуків отримали педагоги Милівської громади для проведення уроків
- Російські обстріли Херсонської області: в МВС уточнили кількість постраждалих