Умови перебування різняться
Розпочну з того, що усі діти, незалежно від місця перебування – у безпечному регіоні чи на окупованій території, мають право на захист і підтримку з боку держави. Але водночас умови, в яких перебувають ці дві групи дітей, суттєво різняться.
Перш за все діти та молодь, які залишилися в окупації, не мають базового доступу до української освіти. І навіть те, що частина з них (за найоптимістичнішими підрахунками, трохи більш як 44 тисячі з 600 тисяч дітей шкільного віку підключаються до онлайн-занять) має доступ до дистанційного навчання, не вирівнює ситуації. Вони змушені жити в середовищі, де щодня піддаються щонайменше інформаційному тиску, а в деяких випадках – насильству, примусовому зросійщенню, індоктринації та мілітаризації. Для цього Росія докладає максимум зусиль та коштів.
Ще раз підкреслюю, що зазначене не виключає болю за втратою дому, близьких. Втім, перебуваючи на підконтрольній території України, діти, наприклад з числа внутрішньо переміщених осіб, перебувають в полі української системи й українських інституцій. Такі діти мають свободу обирати, вільно висловлювати свої погляди й не боятись за своє життя та життя своїх батьків.
У своїх роздумах я ще раз відзначу, що підтримка дітей та молоді з ТОТ не про “привілеї” чи “несправедливість”, а про вирівнювання можливостей для тих, хто перебуває в різних умовах і кому загрожує різний рівень небезпеки та ізоляції. І тут важливо пам’ятати, що перебування на ТОТ часто не є вибором дитини, а можливість виїзду не завжди доступна для її батьків. Підтримка тих, хто залишився в окупації, – це не більше і не менше, ніж спроба врятувати українських дітей від асиміляції, збереження їхніх зв’язків з Батьківщиною. Масштаб же і форма підтримки можуть та мають відрізнятись – не через несправедливість, а через реальні потреби кожної категорії.
Підтримка як питання національної безпеки
Окремо варто наголосити: підтримка та сприяння у виїзді дітей і молоді з тимчасово окупованих територій – це ще й питання національної безпеки.
Марія Красненко, експертка з питань внутрішнього переміщення
—
Ірина Загородня,
комунікаційниця Центру прав людини ZMINA
Тел. +38 068 905 89 11
mail: iz@zmina.ua
Best regards,
Схожі публікації:
- Херсонські педагоги на міжнародному шкільному інтернет-радіо запустили програму «Ніч перед Різдвом»
- Новоолександрівська громада отримала зарядні станції та сонячні панелі
- Російські військові влучили у склад гуманітарної допомоги Червоного Хреста у Херсоні
- Бухгалтерка Новорайської сільської ради на Бериславщині співпрацювала з окупаційною владою?
- Павло Лакійчук про річні результати ЗСУ на півдні: звільнення північно-західної частини Чорного моря — велика перемога