Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Атовець Павло Запорожець, якого росіяни викрали в Херсоні навесні 2022 року, не виходить на зв’язок з родиною

Протягом місяця до касаційного перегляду справи засуджений росіянами до 12 років Павло Запорожець не виходить на зв’язок з родиною, – про це виданню ZMINA розповіла його сестра Лідія Запорожець.

15 травня 2025 року Верховний суд РФ має розглянути касаційну скаргу щодо незаконного вироку, ухваленого Павлу Запорожцю в Ростові-на-Дону. Російський суд засудив українця до 12 років колонії з відбуванням перших трьох років у в’язниці. На початку квітня цього року чоловік перестав виходити на зв’язок зі своєю родиною.

1 жовтня 2024 року Павла доставили до в’язниці “Владимирський централ”, де він має відбувати перші три роки ув’язнення. Тоді ж рідні чоловіка довідалися про те, що під час переїзду в бранця забрали всі книжки та речі, а натомість видали тюремну робу.Після конфіскації книжок Лідія спробувала передплатити для Павла журнали на сайті пошти РФ, однак Павло їх так і не отримав.
Хоча оператор поштового зв’язку повідомив, що надіслав замовлену періодику до вказаної рідними в’язниці.
Тому родина підозрює, що адміністрація пенітенціарної установи з незрозумілих причин відмовляється передавати журнали Запорожцю.
Лідія підкреслює, що на аналогічну проблему скаржаться й інші незаконно ув’язнені українці, яким теж не передають замовлену ними періодику.

“Наразі Павло перебуває в камері з військовослужбовцем, з рідними якого ми спілкуємось. Його родина передала йому бандероль, але персонал в’язниці конфіскував книжки, а віддали лише якісь дрібниці“, – каже Лідія.

Вона додає, що в’язням, які не мають російського громадянства, заборонено працювати. Такою жорсткою політикою росіяни намагаються постійно тримати українців без роботи та книжок у замкненому просторі. У такий спосіб вони створюють для бранців абсолютно нестерпні умови перебування в ув’язненні.

Також у в’язниці діють жорсткі обмеження на отримання посилок. Адміністрація закладу дозволяє раз на рік передавати посилку вагою до 20 кг та бандероль вагою до 5 кг. Водночас в онлайн-магазині, який працює на території Владимирського централу, незаконно ув’язнені українці можуть щомісяця робити замовлення на 8 тисяч рублів. Однак з незрозумілих причин придбані товари доставляють не одразу, а через два тижні.

“З листів ми зрозуміли, що їм заборонено геть усе. Їжу, яку дають у в’язниці, їсти неможливо, тож хлопці змушені їсти те, що замовляють у магазині або отримують у передачах. Так, Павло отримав посилку, яку ми йому надіслали, але це мізерна кількість їжі, тож нам важко уявити, чим вони харчуються”, – обурюється жінка.

Через “Зонателеком” рідні Павла щомісяця отримували від нього один-два листи, у яких він мало що писав про себе. Адже вся вихідна кореспонденція зазнає жорсткої цензури або просто знищується.

“Усі листи Павла та його співкамерника, надіслані родинам, зазнають цензури. Частину написаного тексту закреслюють та заштриховують. Якщо цензору щось не подобається, він просто викидає листа до смітника. І виходить, що вони нічого не можуть розповісти про умови утримання. У своїх листах ми намагаємося його підбадьорити, запевнивши, що про них ніхто не забуває”, – каже сестра.

4 квітня 2025 року родина Павла отримала від нього останнього листа, а далі запанувала тиша. Тобто понад місяць у родини відсутній зв’язок з чоловіком.

15 травня 2025 року Верховний суд РФ має розглянути касаційну скаргу щодо незаконного вироку, ухваленого Павлу в Ростові. Російський суд засудив українця до позбавлення волі на 12 років з відбуванням перших трьох років у в’язниці.

“Ймовірно, касаційний розгляд справи проходитиме у форматі відеозвʼязку, оскільки в Павла закрите судове засідання. Адвокат написав клопотання, щоб його привезли до суду, але невідомо, чи вони погодяться це зробити. Також свій день народження, 19 травня, він утретє зустрічатиме в російській неволі”, – із сумом каже Лідія.

Нагадаємо, атовця Павла Запорожця росіяни викрали в Херсоні навесні 2022 року. Росія обвинувачувала його в порушенні статті 361 КК РФ за “намір влаштувати терористичний акт” у Херсоні.

За версією слідства, він збирався здійснити підрив вибухових пристроїв під час акції “Безсмертного полку” 9 травня 2022 року.

На підготовчому судовому засіданні в справі Запорожця його захист клопотав про визнання неприпустимими низки доказів, зокрема протоколів оперативних заходів у період, коли чоловіка три місяці утримували в ізоляторі тимчасового тримання в Херсоні та застосовували побиття і катування електричним струмом. Однак суд у цьому відмовив, вважаючи це клопотання передчасним.

Крім того, суд відхилив клопотання про припинення кримінальної справи через відсутність складу злочину.

Сторона захисту обґрунтовувала це тим, що Запорожець є чинним військовослужбовцем Головного управління розвідки України і замах на те діяння, в якому його обвинувачують, є виконанням бойового наказу. А оскільки негативних наслідків навіть для окупаційних збройних сил не настало, то Запорожець не підлягає кримінальній відповідальності й до нього мають застосовуватися правила, встановлені III Женевською конвенцією, і він має бути звільнений від кримінальної відповідальності.

15 березня 2023 року в Ростові-на-Дону відбулося перше судове засідання в справі Павла Запорожця. Під час засідання він виступив із проханням обрати для нього запобіжний захід, не пов’язаний з утриманням під вартою.

29 листопада 2023 року Ростовський суд засудив Павла Запорожця до 12 років позбавлення волі. Він відмовився визнавати свою провину. Родина кремлівського бранця та ветерана АТО Павла Запорожця подала скаргу до Європейського суду з прав людини щодо незаконного затримання чоловіка росіянами. У ЄСПЛ відповіли, що вони взяли до розгляду матеріали.

 Фото – з сайту ZMINA.
Поділитись публікацією

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН