Наприкінці лютого 2025 року одразу в двох сільських громадах Херсонщини – Тягинській та Калинівській – відбулись засідання Діалогових груп із залучення громадян.
Говорили про важливе: це необхідні місцеві нормативні акти, які мають зробили жителів цих звільнених громад більш активними та впливовими. В зазначених громадах це питання стоїть доволі гостро і створює певні проблеми: відсутність важливих документів, які регулюють участь жителів в житті громади, відмічають як громадські експерти, так і представники місцевої влади.
Завдання номер один: громадам потрібні Статути, адже їхня відсутність суттєво обмежує вплив громадян на прийняття рішень. А після нещодавніх змін в українському законодавство Статут громади стає обов’язковим документом для організації життя жителів за законом.
На попередніх засіданнях Діалоговоих груп були затверджені «Плани залучення громадян до участі в управлінні та прийнятті рішень в громаді», і громади не гаючи часу відразу почали їхнє активне впровадження. Калинівська і Тягинська громади приступили до роботи по написанню Статутів своїх громад.
На думку учасників Діалогових груп обох громад, в Статуті мають бути максимально враховані та ретельно прописані механізми громадської участі; їхні процедури мають бути не тільки юридично бездоганними, але й зручними для використання.
Експерти Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень (ПЦПСД) надали учасникам Діалогових груп своє бачення роботи над Статутом громади: його приблизну структуру, орієнтовний план розробки, обговорення та затвердження; які саме механізми участь мають бути включені в текст документу.
Експерти ПЦПСД відстежують всі новели законодавства в сфері самоврядування та громадської участі і готові допомогти громадам в цьому питанні.
Автор – Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень.
Схожі публікації:
- Науковці ХДУ виступили на 19-й Міжнародної конференції ICTERI
- На Херсонщині підприємці сплатили 2,3 млн гривень екологічного податку
- Дві субсидії замість однієї: як переселенці отримають додаткову допомогу від держави
- Олена Шуляк розповіла, як держава підтримає українські родини цієї зими
- Студенти ХДАЕУ у Кропивницькому зустрілися з представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини