Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Ліки на понад 32 млрд грн: переможці публічних закупівель за останні два роки

За останні два роки майже 5 тисяч компаній та ФОПів в Україні стали переможцями у процедурах публічних закупівель з придбання ліків на понад 32 млрд грн. Як з’ясувалося,  переможцем з найбільшою сумою лота у 3 млрд грн став “Медичний центр “М.Т.К.”. А серед усіх 4 764 переможців є 7 підприємств, у структурі власності котрих присутні компанії та фізичні особи із росії та білорусі. В яких галузях та з яких регіонів перемагає бізнес у фармацевтичних закупівлях — у новому дослідженні R&D-центру YouControl.

 

Інфографіка

 

За період з 1 січня 2022 року до 14 лютого 2024 року включно взяли участь у процедурах публічних закупівель ліків 4 764 суб’єкти господарювання. Загальна сума переможних лотів на постачання фармацевтичної продукції склала 32,66 млрд грн.

 

Фахівці R&D-центру YouControl проаналізували дані компаній у публічних закупівлях за CPV-кодом “33600000-6 Фармацевтична продукція”. А також за всіма кодами, що стосуються класу “Фармацевтичної продукції”. Зокрема,  Лікарські засоби для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту та розладів обміну речовин (33610000-9), Кровоспинні засоби (33621200-1), Лікарські засоби для лікування захворювань серцево-судинної системи (33622000-6) та ін. 

 

Близько 58% від загальної кількості учасників публічних закупівель (2761) зареєстровані як фізичні особи-підприємці (далі — ФОП). Трохи менше ніж 37% (1742) — українські юридичні особи. Ще 261 суб’єкт господарювання — це іноземні компанії, а також українські ФОПи та компанії, по яких в даних про публічні закупівлі вказаний некоректний реєстраційний номер компанії/фізичної особи підприємця.

 

Київська “прописка” та міста-мільйонники

 

Серед усіх переможців закупівель ліків найбільш численними виявились компанії та ФОПи, що діють у секторі “Роздрібної торгівлі фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах” — 1445. На другому місці опинилася “Оптова торгівля фармацевтичними товарами” — 966. І третє місце у секторальному ренкінгу переможців посідає “Неспеціалізована оптова торгівля”, в цій галузі працює 446 компаній та фізичних осіб-підприємців.

 

Найбільша кількість переможців зареєстрована у Києві — 740 (18%) та в областях міст-мільйонників: Харківська область — 323 (7,9%), Дніпропетровська — 309 (7,5%), Львівська — 300 (7,3%) та Київська область — 228 (5,6%).  Вагому питому частку в загальній кількості переможців також мають Вінницька, Івано-Франківська, Одеська, Полтавська області.

 

Українські публічні закупівлі: як розподілилися 16 млрд грн серед 15 найбільших постачальників ліків

 

 

 

Більша частина (50,3%), тобто 16,43 млрд грн від загальної суми публічних закупівель в придбанні ліків припадає на п’ятнадцятку найбільших компаній-учасників. Втім, сума отриманих публічних коштів не завжди залежить від кількості переможних лотів (переможні процедури — не обов’язково отримані кошти, факти отримання коштів слід перевіряти на порталі публічних видатків). 

 

Лише 5 з 15 компаній мають понад 1 000 лотів, в той самий час кількість лотів у деяких переможців не досягає і показника 50. До прикладу, загальна сума переможних публічних закупівель за досліджуваний період у ТОВ “РОШ УКРАЇНА” склала майже 780 млн грн усього з дев’ятьма лотами. 

 

Найбільшу сукупну суму від державних компаній за постачання фармацевтичної продукції отримали ТОВ “МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР “М.Т.К.” (3,28 млрд грн) та ТОВ “СТМ-Фарм” (3,18 млрд грн). “Медичний центр “М.Т.К.” входить до складу фінансово-промислової групи “ЮРіЯ-ФАРМ”, що потрапила до першої п’ятірки фармацевтичних виробників України. Ключовими особами цієї ФПГ є Микола Гуменюк та Наталія Деркач. 

 

Власником 99,99% частки статутного капіталу “СТМ-Фарм” є ТОВ “БАДМ”. Обидві компанії відносяться до ФПГ “БаДМ”, контролерами якої є Олександр Суходольський та Олександр Дитятковський. У матеріалі Forbes.ua “200 лідерів української економіки” за 08.11.2023 року ТОВ “БаДМ” входить до рейтингу найбільших приватних компаній і є одним з найбільших фармацевтичних дистриб’юторів України.

 

Третє місце в рейтингу найбільших постачальників фармацевтичної продукції державним компаніям із показником в 1,6 млрд грн займає ТОВ “ДІАТОМ”. Кінцевим бенефіціарним власником компанії є Сергій Солоджук, який зареєстрований на Київщині. Зв’язків з іншими юридичними особами в Україні він не має. Однак контактний номер телефона компанії, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) станом на липень 2021 року збігається з телефонами компаній ТОВ “БМВП “СУЧАСНИК” та ТОВ “ПОРТАЛ ТРЕЙД”. Обидві компанії входять до складу ФПГ Кліар Енерджі, основним напрямком діяльності якої є альтернативна енергетика. До складу групи також входить виробник фармацевтичної продукції ТОВ “Люм’єр Фарма” та аптечні заклади. Одним із ключових осіб групи є президент Асоціації “Виробники ліків України” Петро Багрій. У матеріалі видання “НАШІ ГРОШІ” “Тихо сам з собою”. Конкуренція між компаніями “групи Багрія” за 21.12.2013 року, компанії пов’язані з Багрієм певний час були частими переможцями публічних закупівель саме у фармацевтичній сфері.

 

Майже 860 млн грн за постачання фармацевтичних товарів отримало ТОВ “АТ-ФАРМА”. Керівником та учасником компанії є Андрій Пухеляк. Він у період з жовтня 2013-го до травня 2018 року очолював ТОВ “К-ПЛЮС” (попередні назви — ТОВ “ФАРМАЦЕВТИЧНА КОМПАНІЯ ВІСТА” та ТОВ “КОМПАНІЯ “Л-КОНТРАКТ”), що нині ліквідовано. Учасником компанії “К-ПЛЮС” у квітні 2011 — жовтні 2022 рр. була британська компанія MISTRAL CAPITAL MANAGEMENT LIMITED. Сума переможних закупівель останньої за досліджуваний період становить майже 550 млн грн. Місце реєстрації ТОВ “К-ПЛЮС” за квітень 2011 — грудень 2018 року, згідно з даними ЄДР, збігалося із попереднім місцем реєстрації вищезгаданої ТОВ “ЛЮМ’ЄР ФАРМА”, учасником якої є Михайло Кучірка — ще одна ключова особа ФПГ Кліар Енерджі.

 

До топу 15 компаній із найбільшими сумами у сфері публічних закупівель фармацевтичної продукції також увійшли

 

АТ “ФАРМАК”, бенефіціаром якого є Філя Жебровська — сестра екснародного депутата України Павла Жебрівського;

ТОВ ФІРМА “ВОЛИНЬФАРМ”, одним з учасників якого є ексдепутат Луцької міської ради Валерій Бондарук;

СП “ОПТІМА-ФАРМ, ЛТД”, власником якого є двоюрідний брат екснародного депутата України Богдана Губського — Андрій Губський.

 

Фармацевтика та ФПГ

З досліджуваного переліку 215 компаній входять/мають зв’язок або відносяться до 68 ФПГ, що додані в систему YouControl. При цьому деякі компанії можуть бути одночасно включені до складу декількох ФПГ, так і одна фінансово-промислова група може об’єднувати декілька десятків компаній-учасників публічних закупівель.

 

Близько 10% (3,46 млрд грн) від загальної суми публічних закупівель на постачання фармацевтичної продукції приходиться на компанії зі складу фінансово-промислових груп “ЮРіЯ-ФАРМ” та “БаДМ” (3,19 млрд грн). 

 

Російсько-білоруські зв’язки

Серед переможців процедури публічних закупівель виявлено 7 підприємств, у структурі власності яких є компанії та фізичні особи із реєстрацією або громадянством у росії (5) та білорусі (2). Серед них, зокрема, ТОВ “ВЕНТА. ЛТД”, 24% статутного капіталу якого належить російській компанії АТ “Катрен”. Остання пов’язана із російською однойменною ФПГ “Катрен”. ТОВ “ВЕНТА. ЛТД” стала переможцем на постачання 363 лотів на загальну суму понад 103 млн грн. Компанія входить до десятки найбільших з досліджуваного переліку за сумою виручки за 2022 рік із показником у 8,97 млрд грн.

 

Власницею 100% статутного капіталу ТОВ “ЛАБВІТА”, сума переможних лотів якого складає понад 88 млн грн, є громадянка білорусі Олена Латушко. Згідно з даними ЄДР, місцем її реєстрації є Київ.

 

14 компаній з досліджуваного переліку належать до холдингу (групи), інший учасник якого зареєстрований за законодавством російської федерації. Це українські дочірні компанії/представництва міжнародних виробників фармацевтичної продукції Bayer, Sanofi, Sandoz, Roche та інші.

 

Ще одна компанія-переможець публічних закупівель на постачання медичного киснюТОВ “ТЕХНОГАЗ-С”, входить до машинобудівного та інжинірингового російського холдингу “ГМС”. Її учасником є Володимир Матвійович Лук’яненко, який в травні 2023 року Указом Президента України №277/2023 внесений в перелік фізичних осіб, до яких застосовуються персональні санкції. Він є батьком одного зі співвласників холдингу ГМС — Володимира Володимировича Лук’яненка.

 

“Нетипові” постачальники

Серед компаній-переможців публічних закупівель на постачання фармацевтичної продукції на відносно невеликі суми присутні кілька банківських установ. Наприклад, АТ “Сенс Банк” (колишній “Альфа-Банк”), націоналізований у липні 2023 року; АТ “ПУМБ”, бенефіціаром якого виступає Рінат Ахметов. Крім банків, в переліку переможців публічних закупівель є ще компанії, для яких торгівля фармацевтичними препаратами не є основним видом діяльності. Зокрема, це оператор мобільного зв’язку “Київстар”, ТОВ “ЕПІЦЕНТР К”, бенефіціарами якого є подружжя Олександр та Галина Гереги та інші.

 

Повна версія дослідження на сайті YouControl

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН