В Україні вже в березні 2024 року з’явиться новий вид покарання — пробаційний нагляд. І хоча відповідний ухвалили закон ще наприкінці серпня, саме зараз він збурив інформаційний простір. Аналітики Центру спільних дій пояснили, що таке пробаційний нагляд, кого ним каратимуть і чи варто боятися цього нововведення.
Пробаційний нагляд — це вид покарання, який не передбачає ізоляції від суспільства. Натомість людина від одного до п’яти років буде знаходитися під наглядом спеціального органу. Вона повинна буде виконувати певні зобов’язання, які визначить для неї суд.
У медіапросторі пробаційний нагляд часто протиставляють позбавленню волі. Це не зовсім коректно, адже в певних випадках цей вид покарання зможуть присуджувати замість арешту або обмеження волі.
До прикладу, існує стаття 130 Кримінального кодексу України — зараження ВІЛ або іншою інфекційною хворобою людини. Наразі за вчинення цього злочину на людину можуть чекати 3 місяці арешту, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 3 років. Після трьох місяців арешту людина повертається у суспільство і може продовжувати робити, що їй заманеться — жодного контролю за нею не встановлюють.
Коли закон набуде чинності, за такий злочин зможуть встановити пробаційний нагляд до 5 років, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі до 3 років. Суд може зобов’язати засудженого регулярно відмічатись в органі з пробації, пройти лікування, повідомляти про зміну місця проживання.
Якщо засуджений не виконуватиме ці обов’язки, з ним проведуть профілактичну бесіду та винесуть письмове попередження. Якщо ж він продовжить ігнорувати зобов’язання систематично, йому загрожуватиме обмеження волі на строк до трьох років.
Пробаційний нагляд можуть також присудити за умисне легке тілесне ушкодження, побої, домашнє насильство, погрози вбивством, насильницьке донорство, порушення порядку фінансування політичної партії, ухилення від сплати аліментів, невиплату зарплати, крадіжку та деякі інші злочини. Звісно, суддя при винесенні вироку має бути впевненим, що покарання є достатнім і ефективним для виправлення особи.
Також у Центрі пробації пропонували присуджувати цей вид покарання і за колабораціонізм. Зараз пробаційні органи можуть лише слідкувати, аби люди, які засуджені за колабораціонізм, не обіймали певних посад. Однак індивідуальну роботу з ними проводити не можуть. Наразі законодавці відхилили цю пропозицію.
Наприкінці 2022 року Верховна Рада схвалила Стратегію реформування пенітенціарної системи. Однією з її стратегічних цілей є розширення випадків застосування таких видів покарання, які дозволяють уникнути ізоляції людини від суспільства. Це дозволяє реалізувати підхід, за яким ефективність покарання забезпечується його невідворотністю, а не суворістю.
Як стверджують у Центрі спільних дій, пробаційний нагляд є дуже дражливим питанням, а тому закон може дещо лякати. У результаті довкола рішення утворилася величезна кількість фейків і хибних трактувань. Насправді ж, на думку аналітиків, рішення гуманізує українське законодавство і наближає його до європейського. Завдяки цьому закону люди, які вчинили легкі злочини, матимуть більше шансів виправитися й залишитися інтегрованою частинкою суспільства — або ж стати нею.
Джерело – Центр спільних дій.
Читайте на сайті інформаційного видання “Український Південь”:
У Херсоні відбудеться закриття Всеукраїнського форуму військових письменників
Схожі публікації:
- Лаврову рекомендували отримати психіатричну допомогу через його твіт
- В Голій Пристані розгорнули величезний прапор України (фото)
- Голова Скадовської райдержадміністрації привітав жінок зі святом весни
- Поліцейські на Одещині стали батьками (фото)
- Україна виграла дев’ять медалей за четвертий день Паралімпіади-2022 (фото)