Враховуючи ті обставити, в яких знаходиться українське суспільство сьогодні, у представників громад часто виникає питання зміни назв вулиць, бульварів, площ та інших об’єктів топоніміки. Дії, які вчиняє російський режим на тимчасово окупованих ним українських територіях, переконують в необхідності позбавлення будь-яких зв’язків із будь-чим російським: політикою, історією, культурою.
– Учасники інформаційної сесії, яка була проведена на базі Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Одеській області для представників громад Одеської, Кіровоградської та Миколаївської областей, отримали відповіді та роз’яснення щодо нормативно-правового врегулювання процедури перейменування вулиць, проспектів, площ та інших об’єктів в населених пунктах громад. А також обговорили, якими можуть бути оптимальні форми залучення громадськості до зазначених процесів, – розповіла радниця з питань децентралізації та місцевого самоврядування Оксана Гуненкова.
Спікерами заходу виступили радники з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіональних офісів «U-LEAD з Європою» Михайло Шелеп (Рівненська область) та Вікторія Троценко (Дніпропетровська область).
Експерти U-LEAD зазначили, що перейменування об’єктів топоніміки може відбуватися за різними процедурами в залежності від того, якого роду назва буде присвоюватись тому чи іншому об’єкту. До речі, у зв’язку з тим, що деякі місцеві ради до сьогодні так і не змінили «комуністичні назви», перейменування ряду топонімів підпадає під дію ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Також учасники отримали роз’яснення щодо особливостей присвоєння різних назв таким об’єктам, залежно від того, чи вони присвячені якимось історичним подіям, чи – видатним особистостям тощо.
– На випадок присвоєння об’єктам топоніміки «неіменних назв», відсутнє чітке законодавче регулювання щодо діяльності органу місцевого самоврядування. У такому разі доцільно затвердити власний порядок чи положення про найменування/перейменування об’єктів топоніміки населених пунктів. А також прописати детальну процедуру внесення пропозицій та підготовки проекту рішення на розгляд ради, форми громадських обговорень, порядок формування та «правила» роботи комісії/групи, – зазначила Вікторія Троценко.
В свою чергу, Михайло Шелеп надав ряд рекомендацій, серед яких наголосив громадам, що в разі проведення зміни назв об’єктів топоніміки необхідно:
- Перевірити, які процедури діють в ОМС, за потреби затвердити нові документи
- Розробити прості та зрозумілі алгоритми дій для різних ситуацій
- Передбачити різні способи проведення громадських обговорень
- Створити топонімічну комісію, за можливості долучити до неї фахівців та громадськість.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.
Схожі публікації:
- Громада Запорізької області впроваджує комплекс заходів для зміцнення громадського здоров’я
- Громади Одещини можуть отримати допомогу в розробці плану з управління побутовими відходами
- Психологія воєнного стану: як у Фонтанській громаді допомагають переселенцям та місцевим долати стрес
- Експерти U-LEAD розповіли про трудові відносини в умовах воєнного часу
- Експерти U-LEAD надали роз’яснення щодо функціонування медичної сфери в громадах в умовах воєнного стану