Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Виклики місцевому самоврядуванню розглянули на регіональній платформі у Херсоні

23 жовтня в Херсонському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулася регіональна платформа з вироблення політики в сфері місцевого самоврядування на тему: «Місцеве самоврядування Херсонщини: виклики-2020». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (#ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки #USAID.

У засіданні взяли участь народні депутати України Ігор Колихаєв та Павел Павлиш, міські, селищні, сільські голови та їх заступники, секретарі місцевих рад, представники депутатського корпусу обласної ради та структурних підрозділів облдержадміністрації.

Відкрила роботу платформи виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська. У своєму вітальному слові голова регіонального відділення АМУ, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко відзначив гостру потребу спільно обговорити та виробити чіткий механізм взаємодії і впливу на покращення фінансового забезпечення виконання повноважень органів місцевого самоврядування, зосередитися на найбільш проблемних питаннях, котрі гальмують розвиток громад. Адже програма обговорення сформована на підставі найбільш гострих викликів сьогодення для органів місцевого самоврядування та пропозицій територіальних громад області для їх обговорення з народними депутатами від Херсонщини.

Під час засідання учасники розглянули аспекти діяльності Верховної Ради України в частині захисту інтересів територіальних громад, а також взаємодію з Урядом. Зважаючи на тенденцію щодо перекладання на місцеве самоврядування фінансового навантаження, розглянуто ризики та виклики, пов’язані з прийняттям Бюджету-2020.

Зокрема, йшлося про критично недостатнє забезпечення фінансовими ресурсами делегованих державою повноважень, про необхідність захисту місцевих бюджетів від змін податкової та бюджетної політики. Про це зазначали міський голова Херсона Володимир Миколаєнко, міський голова Голої Пристані Олександр Бабич, секретар Новокаховської міської ради Олександр Лук’яненко. З їх слів, латання бюджетних дірок надто дорого обходиться громадам, адже держава останнім часом надто багато «навішує» повноважень, котрі не підкріплені фінансовими ресурсами. Це стосується як освітньої, так і медичної сфер, пільг, у тому числі пільгових пасажироперевезень, покриття різниці в тарифах на комунальні послуги тощо. Обсяги таких асигнувань з бюджетів набувають критичної маси, що ставить хрест на спроможності громад, підкреслювали виступаючі. Це не просто біль, а мільярдні колосальні втрати, в тому числі і пов’язані з підняттям урядом зарплат бюджетникам, які не підкріплені державним фінансуванням. Це приклад ставлення держави до місцевого самоврядування, обурюються лідери громад. При тому, що джерела наповнення місцевих бюджетів дедалі «міліють», бо держава постійно урізає податки, котрі їх наповнюють. Активно говорили про втрати та розбалансування бюджетів від прийнятої нормативно-грошової оцінки землі, піднімали тему акцизу.

Заступник голови облдержадміністрації Дмитро Бутрій розповів народним депутатам про законодавчі колізії, завдяки яким деякі райради перереєстровують крупних платників ПДФО з райцентрів у сільські ради, які ухиляються від створення ОТГ. Внаслідок чого трапилося розбалансування бюджетів громад у Чаплинському, Голопристанському районах. Піднімалася тема необхідності легалізації найманої праці та виводу з тіні земельних ресурсів. Гостро стоїть й необхідність спрощення деяких забюрократизованих процедур, через що тергромади роками не можуть оформити земельні ділянки під кладовища чи полігони з утилізації ТПВ.

Зачепили тему закупівлі деяких медпрепаратів, яку держава теж звалила на місцеві бюджети. Зі слів голови облради Владислав Мангер, забезпечення, приміром інсуліном чи турбота про потреби онкохворих, – це турбота про збереження життя. Однак досі НСЗУ та МОЗ не довели до областей бодай якісь цифри, на які можна було б обпертися при проектуванні бюджету наступного року і частині охорони здоров`я, – додала заступник голови облради Оксана Рукавішнікова.

Піднімалося й гостре питання щодо необхідності розблокування коштів на соціально-економічний розвиток – 2,5 млрд. грн., які ще влітку Уряд виділив громадам. Але гроші досі не надійшли в розпорядження місцевих бюджетів та блокуються держказначействами, не зважаючи на наближення завершення бюджетного року, з обуренням зазначила селищний голова Новотроїцького Наталія Пінчук. Підтримав колегу на прикладі своєї громади голова Горностаївської селищної ОТГ Олег Ляхно, якому то дали незначну частину фінансування на реалізацію 1 освітнього проекту, а потім вимагали повернути кошти. Це при тому, що в громаді 7 шкіл з контингентом здебільшого від 200 до 600 учнів. Цьогоріч з 16 млн. грн. на освіту держава дала цій великій громаді 6,2 млн. грн. На наступний рік очікується ще менше. Поскаржився голова і на бюджетні втрати від відміни «нічного тарифу». Спільними проблемами поділилися і голова Новорайської ОТГ Сергій Шокуров.
Було також проаналізовано розподіл субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на фінансування проведення будівництва, реконструкції та ремонту вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області.

Доволі дискусійним виявився розгляд питання подальшого втілення реформи децентралізації на теренах Херсонщини. Йшлося про дотримання критеріїв спроможності та одночасно добровільність волевиявлення громад щодо вибору конфігурації ОТГ, про Концепцію змін до Конституції України у частині територіальної організації влади та місцевого самоврядування, чітке розмежування повноважень між гілками влади. При цьому навіть опоненти реформи мусять визнати, що децентралізація є повсюдною та незворотною.

У процесі обговорення народні депутати уважно вислухали кожного з виступаючих, не тільки проблеми, а й запропоновані шляхи їх вирішення, та пообіцяли донести волю представників місцевого самоврядування Херсонщини до парламенту, сприяти, аби голос громад був почутий та врахований під час ухвалення ключових документів для діяльності не тільки місцевого самоврядування, а й держави в цілому. Подякували Асоціації міст України за тісну взаємодію з органами місцевого самоврядування, глибокий аналіз та систематизацію тих проблем, котрі заважають розвитку, для їх комплексного вирішення. Учасники зібрання повністю підтримали Пропозиції #АМУ до проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», а також зауваження та пропозиції АМУ до проєкту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України».

Джерело

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН