Власники баштанів на Херсонщині переживають, бо через дедалі тривалішу літню спеку систематично втрачають частину врожаїв навіть на зрошенні. Адже кавуни й дині не витримують випробування температурою, яка в степу у розпал дня часом доходить до п’ятдесяти градусів Цельсію. І просто «запікаються» у власній шкірці. Нічого незвичайного в цьому немає: адже баштанні за температури повітря сорок градусів Цельсію і вище перестають розвиватися, й приймати з грунту та води поживні речовини. І зрошення тут не допомагає: солодку ягоду не поливати, а радше «охолоджувати» треба! Тому селекціонерам доводиться приймати виклик від глобального потепління, і виводити сорти, адаптовані до подібного температурного екстриму.
Так, у Південній дослідній станції НААН України (Голопристанський район області) вже працюють над створенням жаростійкого кавуна із звичною нам червоною серцевиною, який не припиняє вегетацію і за температури до 47 градусів Цельсію. Для роботи над новим сортом використовують еталонні сорти з інших еколого-географічних зон – Кореї, США, Середньої Азії. Але до фінішу у цьому «марафоні» ще довго.
— Жаростійкий сорт очікуємо «на виході» не раніше 2020 року. Адже мало вивести культурну рослину, яка не «консервувалася» б і за температури вище сорока градусів Цельсію. Необхідно добитися збереження її смакових якостей, користі для людського організму, — підсумовує директор Південної дослідної станції, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Лимар. – Загалом, і в Україні, і в усьому світі науковці просто не встигають розробляти нові технології та виводити нові культурні рослини, краще адаптовані до спеки та посухи. Кліматичні зміни поки що нас випереджають.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ