Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Гумор під час війни: до фільму “Битва мемів” увійшов епізод з жителькою Генічеська про насіння соняшника

Фото надане прес-службою знімальної групи.

У київському кінотеатрі “Жовтень” 30 листопада  відбулась презентація стрічки “Битва мемів” на підтримку онлайн-прем’єри, яка запланована на 5 грудня.

Меми – це іронічно-гумористичні картинки, створені дизайнерами як відгук на важливі соціальні події та влучні вислови, що стали “крилатими”.

Гостями допрем’єрного показу фільму стали колишній полонений, наймолодший захисник застави “Острів “Зміїний” Юрій Кузьмінський, викладачка мемів, професорка КПІ Лідія Смола, а також автори найпопулярніших українських мемів Макс Машковський, Дмитро Коваленко, Іван Марунич.
Фільм “Битва мемів” досліджує роль мемів в українському спротиві під час повномасштабної війни. Стрічка нагадує про те, як наприкінці лютого 2022 року  український інтернет-простір “вибухнув” іронічно-дотепними картинками. Цей культурний феномен привернув увагу  професорки Вашингтонського університету у Сієтлі Лаади Білянюк, американки з українським корінням, котра вирішила дослідити їхню роль у війні. Вона і стала головною героїнею фільму. Поринаючи у “народний гумор” українців, Лаада дійшла до несподіваних висновків: меми настільки впливові, що можуть змінити хід подій через вплив на масову свідомість.
Фільм і його творці
Фільм створено Всеукраїнською Асоціацією Музичних Подій, режисерка картини –  Христина Браславська. Як розповів президент Асоціації Олександр Санченко, ідея фільму зародилася ще у 2023-му, під час Євробачення в Ліверпулі. Асоціація представила там інтерактивний простір, де був і стенд з мемами. Локацію відвідали понад 37 000 людей, і саме цей стенд став одним із найпопулярніших. Після цього стало зрозуміло, що ідея має перерости в щось більше.
“Наша основна мета – через такі меми нагадати світу про те, що війна в Україні триває. І що це війна не лише України, а всього демократичного світу, в якій демократичним країнам потрібно бути разом. Тож ми зробили фільм також англійською мовою, щоб поширювати його на міжнародну аудиторію. Відправляйте лінк своїм друзям за кордоном, допомагайте організовувати покази в різних країнах світу – це те, що ми можемо зробити всі разом”, – закликав на прем’єрі Олександр Санченко.
Кураторка проєкту, адміністраторка українського пабліку з мемами “Мемаграм” Олена Шиян зазначила: “На важливий інфопривід в українців завжди знайдеться жарт. Та під час повномасштабного вторгнення меми набули особливого значення і стали невід’ємною частиною нашої культурної спадщини. Ми створили такий фільм, щоб занурити західну аудиторію в наші реалії і вкотре нагадати про те, що ми потребуємо підтримки”.
Авторка і продюсерка фільму Ірина Каблучко зізналася, що не відразу розуміла, як розкривати тему.
«Потім я наштовхнулася на дослідження американської професорки Лаади Білянюк – “Меми як антитіла” і це стало відправною точкою», пояснила вона. Тоді знімальна група почали досліджувати меми як явище, взяла коментарі в різних експертів, серед яких – викладачка теми інформаційних воєн в КПІ, докторка наук Лідія Смола, дипломат Андрій Мельник, учений-психіатр Олег Чабан, інші науковці.

ВІДЕО. БИТВА МЕМІВ. Народний гумор завдає удару у відповідь. Офіційний трейлер документального фільму
У чому сила мемів
Під час зйомок команда фільму поспілкувалися з авторами найвідоміших творінь. У кадрі постали захисники острову Зміїний. Стрічка дає свою відповідь про роль у війні легендарної фрази про “рускій воєнний корабль”, сказану українським військовим на  (однак не розкриває його особи), а також наводить ексклюзивні подробиці та розповіді  очевидці. Також у фільмі присутній політик Віталій Кім, відомий своєю незворушною позою за столом у яскравих шкарпетках, а також фразою “Доброго вечора, ми з України”.
Глядачі картини також дізнаються, як звичайна поштова марка завдяки мемам перетворилась на вогник надії для тисяч українців. Як мем про трактор спонукав миколаївців на подвиги. І які меми допомогли зруйнувати міф про “непереможну другу армію у світі”.
Насіння соняшника, яке обов’язково проросте
Творці картини наводять цікавий факт, що зокрема в США другим за популярністю після мему про «рускій воєнний корабль» є мем про  насіння соняшника, створений на слова жінки, записані на відео під час перших днів окупації Геніченська.
Це була місцева жителька  Світлана Панкова, котра  безстрашно порадила російським загарбникам покласти у кишені насіння соняшника, “щоб воно проросло, коли вони тут поляжуть”.
Через ці слова відважна мешканка окупованої Херсонщини потрапила під нагляд російських спецслужб. У липні 2023 року окупанти розповсюдили відео, з якого можна зробити висновок, що жінку змусили жінку вибачатися за ті слова перед камерою. Проти Світлани було відкрито кримінальну справу за статтею про “екстремізм”, і окупанти навіть збиралися відправити її до Росії на показовий суд. Відомо, що це сталося через донос місцевих колаборантів, але зрештою жінці вдалося покинути окуповану територію.
Авторка – Наталія Рудніченко.
 Відео з  відкритих джерел: Світлана Панкова радить російським загарбникам покласти у кишені насіння соняшника.

Матеріал створено у межах програми “Голоси України” в рамках ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Грантодавець не впливає на контент редакції, а також не несе за нього відповідальності.
Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН