У понеділок, 25 листопада, у Києві, у Національній Опері України за ініціативи Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністра юстиції України Ольги Стефанішиної відбувся вечір солідарності «Почуй у темряві».
Він присвячений старту щорічної акції «16 днів активізму проти насильства». Подія відбулася за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, та у співпраці з ГО «UA Experts». В основі вечора – символічний концерт, що метафорично передає шлях, який проходять постраждалі від насильства: від болю та травми до відновлення.
У заході взяли участь представники Уряду України, Посли країн ЄС, США, Канади, а також представники Парламенту, міжнародних та громадських організацій, лідери думок та надавачі послуг у сфері протидії насильству в Україні.
Виступаючи з вітальним словом, Ольга Стефанішина наголосила, що пишається здобутками України на шляху протидії насильству. «Разом з партнерами нині розгорнуто потужну мережу сервісів підтримки громадян, створено шелтери. Кожна людина, яка потребує допомоги, може звернутись й отримати гідну підтримку», – зазначила Віце-премʼєр-міністр.
Мистецька програма вечора була створена народним артистом України та режисером Анатолієм Солов’яненком, за участю провідних солістів Національної опери України, Національної заслуженої академічної капели України «Думка» та симфонічного оркестру Українського радіо.
Під час вечора також прозвучали дев’ять реальних історій постраждалих від гендерно зумовленого насильства, які озвучили відомі українці та українки. Більшість із цих роликів були оприлюднені під час соціальної кампанії «Річ у Тім» Міністерства внутрішніх справ України та UNFPA, яка відбулася у 2021 році.
Під час заходу були представлені й нові історії, які відображають сьогодення повномасштабного вторгнення. Це дало змогу продемонструвати, що кожна з цих історій актуальна досі та нагадати, що від насильства може постраждати кожен, незалежно від віку та статі. «Ми почули уривки з різних творів, що символізують реальні історії громадян, які постраждали від домашнього насильства, насильства в умовах війни. Це про шлях однієї людини: від першого кроку до боротьби, свободи, нового життя. Кроку, що дає можливість захистити себе, а також, навіть, кривднику стати на шлях відновлення. І кожен крок важливий», – підкреслила Ольга Стефанишина.
Також урядовиця зауважила на важливості схваленого Урядом примірного положення про Центри допомоги врятованим та ухвалених Парламентом змін до законодавства, які вперше законодавчо визначають правовий і соціальний захист постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією рф проти України та порядок надання невідкладних проміжних репарацій.
Під час події відвідувачі могли поспілкуватися з спеціалістами сервісів (які?), які працюють за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, та щоденно надають допомогу постраждалим від насильства. Також спеціальною подякою за значний внесок у підтримку людей, які пережили насильство, відзначили двох фахівчинь – Ольгу Довганюк, юристку Центру допомоги врятованим міста Чернівці, та Олену Шевченко, психологиню мобільної бригади соціально-психологічної допомоги міста Ірпінь, котра залишалася з людьми під час окупації. «Це наша спільна перемога, – підкреслила зі сцени Олена Шевченко. – Сьогодні в залі зібралися люди, у яких нульова толерантність до будь-яких видів насильства і я сподіваюся, що таких людей в нашій країні буде більше і більше».
«Гендерно зумовлене насильство має різні форми — це фізичне, сексуальне, психологічне та економічне насильство. Воно породжує небезпеку, нестабільність, змушує мовчати та залишає незагоєні рани. В умовах війни це стає ще важчим випробуванням для українських жінок і дівчат, які навіть у таких складних умовах демонструють неймовірну силу та стійкість. Наш спільний обов’язок – підтримати їх. Ми тут разом, щоб допомогти і створити майбутнє без насильства»,– зазначив Массімо Діана, Представник UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
У знак солідарності з постраждалими 25 листопада Національну оперу України підсвітили помаранчевим кольором, що символізує світле та вільне від насильства майбутнє. А відвідувачі прикрасили одяг помаранчевими стрічками на знак солідарствами з жертвами насильства.
Довідково
Захід «Почуй у темряві» є частиною національної комунікаційної кампанії «Чуйність перемагає насильство. Зроби крок», яка реалізується за підтримки Уряду Бельгії.
Починаючи з 1991 року, з 25 листопада по 10 грудня міжнародна спільнота проводить щорічну кампанію «16 днів активізму проти насильства». Вона спрямована на привернення уваги громадськості до проблеми насильства, а також методів запобігання та комплексного реагування на будь-які його прояви.
Україна вперше долучилася до кампанії у 2020 році. Під час війни, в умовах погіршення безпекової ситуації та економічної нестабільності, питання насильства стає надзвичайно актуальним, адже зростання його випадків має руйнівний вплив на життя тисяч громадян по всій Україні.
Уряд України за підтримки UNFPA та міжнародної спільноти спрямовує свої зусилля на зміцнення системи протидії та запобігання гендерно зумовленого насильства – зокрема шляхом створення мережі сервісів для надання допомоги постраждалим та підвищення обізнаності про проблему насильства.
Більше інформації можна знайти на сайті: https://rozirvykolo.org/.
Підготувала – Наталія Рудніченко.
Фото – Суспільне.
Матеріал створено у межах програми “Голоси України” в рамках ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Грантодавець не впливає на контент редакції, а також не несе за нього відповідальності.
Схожі публікації:
- Окупанти завезли на Херсонщину російських лікарів із досвідом роботи в Сирії
- Благодійний фонд передав лікарням Херсона сучасне обладнання та витратні матеріали
- До дня міста Херсона відзнаку Святого Пантелеймона отримав лікар-анестезіолог Юрій Сидорко
- Мінсоцполітики у 2025 році змусить обирати: зарплата чи виплати
- Росіяни виправдовуватимуть вихід із Херсону поступками для перемовин, – Гончаренко