12 листопада у Херсонському державному університеті відбулася презентація інформаційно-просвітницького проєкту «Місту герою від нескорених». Захід присвячено двом визначним подіям – 107 річниці ХДУ та 2-й річниці звільнення Херсона, – повідомляє пресцентр ХДУ.
У віртуальному просторі забралося понад 200 учасників – науковці, учні та студенти, громадські діячі, члени комісії та робочої групи з перейменування топонімів.
Ініціатором проєкту виступила докторка соціологічних наук, професорка, деканеса факультету психології, історії та соціології ХДУ, член Комісії з найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, парків, скверів, мостів та інших об’єктів, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та інформаційних дошок на території Херсонської міської територіальної громади Ірина Шапошникова.
“Ми маємо амбітну мету – подарувати нашому рідному місту до другої річниці його звільнення просвітницький проєкт, у якому задіяні викладачі й здобувачі факультету психології, історії та соціології Херсонського державного університету. Попри те що ми розпорошені, Херсон у наших серцях. Ми любимо наше місто, ми віримо у повернення і пам’ятаємо тих, хто віддав своє життя за те, щоб Херсон був вільний, за те, щоб Україна була вільною. Серед тих кого ми втратили у тій страшній війні є представники нашого університету. Це наш страшний біль”, – наголосила Ірина Шапошникова.
Присутні згадали полеглих Героїв хвилиною мовчання.
Привітав присутніх на заході ректор ХДУ Олександр Співаковський:
“Коли я думаю про сенси, що закладені у таку потрібну та значущу роботу, то проводжу паралелі з лінгвістичною гіпотезою Сепіра-Ворфа, яка стверджує, що мова, якою ми говоримо, впливає на наше сприйняття світу та формування думок. Це означає, що структура мови обумовлює спосіб, у який ми сприймаємо реальність. І навіть може обмежувати або збагачувати наше мислення.
Коли ми щось змінюємо у нашому житті й нашому сприйнятті, ми повинні розуміти й наслідки. Я народився у Херсоні, люблю це місто, маю певні звички та сталі асоціації, як і тисячі херсонців різного віку та соціального статусу. І в цьому контексті дуже важливо те, що роблять наші науковці та студенти – вони працюють над формуванням сприйняття херсонців нових назв, нашого майбутнього. Чудово, що у цьому процесі задіяна молодь – рушійна сила всіх змін. Вдячний учасникам проєкту: вони розуміють, що змінюючи назви вулиць, скверів, будь-яких об’єктів, треба враховувати сприйняття людей, формувати ставлення людей до цього. Бо і мова, і назви, які нас оточують, впливають на наше сприйняття. Наші ідеальні уявлення про неідеальний світ його змінюють. Нехай ці зміни будуть на краще, адже ми всі хочемо, щоб Херсон відновився і був українським містом щасливих людей”.
Проєкт «Місту герою від нескорених» – є логічним продовженням ініціативи, презентованої до Дня міста у вересні, і у якій взяли участь викладачі ХДУ. Кожен новий випуск присвячений окремій вулиці, площі чи іншому об’єкту топонімії. Наразі вийшло близько 10 серій, де розповідають про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста.
Мета проєкту – популяризація нових назв вулиць Херсона, збереження історичної пам’яті, деколонізації міського простору, виховання патріотизму серед молоді.
“Ми вирішили ініціювати такий проєкт, аби розповісти людям як змінилися назви вулиць і чому обрано саме ці назви, як вони пов’язані з нашим містом. Гасло нашої сьогоднішньої зустрічі, як і всього проєкту, – “З вірою у майбутнє”. Все це про майбутнє нашого Херсона, про те, яким ми його бачимо, про те, що молодь є тією рушійною силою, яка буде розбудовувати наш Херсон. І навіть той, хто вступив до нашого університету і не жив у Херсоні, все одно є херсонцем, адже навчається у Херсонському державному університеті”, – наголосила Ірина Шапошникова.
Вона розповіла, що у межах проєкту здобувачі та викладачі факультету психології, історії та соціології створили 30 відео. Теми були обрані ними самостійно з переліку назв, наданих комісією з перейменування вулиць.
До проєкту долучилися всі кафедри факультету. Редакторське оформлення робила керівниця соціально-психологічної служби ХДУ Дар’я Доманчук.
Громадський діяч, експерт та член комісії з перейменування вулиць Дементій Білий зазначив:
Найголовніше у процесі декомунізації – це історичне значення. Ми нарешті зробили наш публічний простір у нашому місті по-справжньому українським, де публічні назви присвячені абсолютно різним темам. Ми показуємо, що наше місто є унікальним многонаціональним містом українського півдня. По-друге, це популяризаторська місія. А саме розповісти чому з’явилися такі назви, розповісти безпосередньо про процес перейменування. Вдячній Ірині Шапошниковій за цю ініціативу та Херсонському державному університету за цю важливу популяризаторську справу”.
Також на важливості та знаковості проєкту наголосили громадський діяч і краєзнавець Вадим Ярош, краєзнавець Сергій Дяченко, доцент ХДУ, голова Херсонського відділення соціологічної асоціації України Микола Гоманюк.
Начальниця управління освіти ХМР Наталія Журженко наголосила на важливості даного проєкту для тих, хто навчається в школах і для нашої молоді.
“Це надважлива робота, яку не можливо не проводити. Якщо ми не будемо це робити, то це буде злочином стосовно нашого міста. Адже топоніміка не просто відображає якусь назву. Це не просто табличка на будівлі, Топоніми Херсона абсолютно різні й кожен із них представляє не тільки історичну назву, а й світоглядні й ментальні трансформації херсонців, які відбувалися в різні часові періоди. І якщо Херсон до війни у багатьох асоціювалося з якимось імперським російськомовним містом, то зараз, коли херсонці вийшли на мітинги проти окупантів, усі побачили інший Херсон. І це не можна не відобразити у назвах наших вулиць. І саме такі проєкти є потужним поштовхом для брендингу Херсона”.
У межах роботи над відео автори опрацювали величезний матеріал, архівні довідки, фото. Усі відео розміщені на ютюб-каналі факультету психології, історії та соціології. Тож усі охочі можуть перейти за посиланням і прослухати.
Завершуючи захід Ірина Шапошникова подякувала усім авторам відео та тим, хто долучився до зустрічі. Та, найголовніше, – Збройним силам України.
Переглянути відео можна за посиланням https://www.youtube.com/playlist?list=PLepoHTc9gg5zaAKUVJ2FoGiuJFPLki6ze
Схожі публікації:
- Окупанти завезли на Херсонщину російських лікарів із досвідом роботи в Сирії
- На Херсонщині цифровий освітній центр відкрили на базі Миролюбівського ліцею
- СБУ повідомило підозру дев’ятьом жителям Херсонщини, які ввійшли до окупаційного органу податкової служби
- Міжнародний інтерпол допомагатиме повернути колекцію художнього музею, викрадену під час окупації Херсона
- Жителю Херсона повідомлено підозру: займався перереєстрацією підприємств для окупаційної вдади