6 травня, 91 рік тому, в Херсоні відкрилася перша багатопрофільна поліклініка лікарні ім. А. і О. Тропіних. З цією вже історичною датою вітаємо колектив сучасної поліклініки, яка, пройшовши такий довгий і непростий шлях, зараз є одним із найзатребуваніших закладів первинної медичної допомоги у місті.
Сьогодні тут працює потужний кваліфікований колектив на чолі з авторитетними керівниками – заступником медичного директора Світланою Пшеничною та старшою медичною сестрою Людмилою Мосьпан.
До речі, це абсолютно шалений збіг обставин, але саме сьогодні, 6 травня, Людмила Василівна Мосьпан відмічає свій день народження. А може, в цьому і немає нічого дивного, бо життя поліклініки, життя на роботі – стало її життям взагалі. На посаді старшої медичної сестри поліклініки №1 вона працює вже 35 років, і кожен день – віддає себе, інакше не може. Ми вітаємо нашу “берегиню поліклініки” – так до Вас хочетя звернутися, Людмило Василівно, та бажаємо Вам від усього колективу міцного здоров’я і найсвітліших благ!
А далі трохи розповімо про те, з чого починалася історія поліклініки №1.
Отже, її відкриття відбулося у далекому 1931 році, незабаром після утворення міського відділу охорони здоров’я, який доручив організацію поліклініки лікарю-терапевту Якову Файнгольду, який став першим завідувачем цього підрозділу в реконструйованій будівлі колишньої амбулаторії по вул. Червонопрапорній, 104 (район Забалки).
До речі, дуже символічно, що в дореволюційний час в цьому приміщенні знаходився також «милосердний» заклад – дитячий дівочий притулок.
Першими лікарями поліклініки були відомі в старому Херсоні фахівці: акушер-гінеколог доктор Койфман, невропатолог Пліх, педіатр Бодяге, терапевти Кочергіна, Палецька, Штембе, Третяченко, отоларинголог Коробкін, стоматолог Вільдерман, а також молодий хірург Леонід Астрахан, який в той час очолював міську станцію швидкої медичної допомоги.
В 1935 році, в зв’язку з відходом Файнгольда на роботу в інфекційне відділення 1-ої (зараз обласної) лікарні, керівництво поліклінікою перейняв доктор Астрахан. Однак ненадовго. Вже в 1936 році поліклініку очолив лікар М.С. Ширяєв, а трохи пізніше – Наум Фогель, лікар-невропатолог, з ім’ям якого пов’язаний розвиток неврологічної допомоги в Херсонській області.
Потрібно відзначити, що в передвоєнні роки медична допомога в місті розвивалася досить успішно, було ліквідовано ряд масових інфекційних захворювань. В цілому по області кількість медпрацівників в порівнянні з роком відкриття лікарні (1914) зросла в 7 разів.
Під керівництвом Наума Фогеля в 1938 році при поліклініці була відкрита невелика лабораторія, яка дала можливість виконання простих базових досліджень.
В період німецької окупації, коли обсяг амбулаторної медичної допомоги був значно звужений, а співробітники лікарні здебільшого були мобілізовані до діючої армії та евакуйовані, керівництво поліклінікою було довірено М.В. Кочергіній. До кінця військових дій поліклініка була практично повністю розгромлена, а все медобладнання вивезено окупантами.
Після звільнення міста, в період відновлення лікарні, поліклінічним підрозділом керувала лікар Віра Расторгуєва. Надалі поліклініку очолювали Ортон Трубач, Матвій Бірман, В.Супрунова. Старшою медичною сестрою поліклініки з 1946 року працювала Віра Тананєєва, яка в подальшому протягом 20 років очолювала медсестринську службу лікарні.
До середини 1950-х років, на тлі поліпшення якості надання амбулаторної медичної допомоги, впровадження нових методів лікування і діагностики, в поліклініці вперше розпочато застосування електрокардіографії (після введення методу в практику стаціонарного терапевтичного відділення). Також помітно поліпшується якість лабораторної та рентгенологічної діагностики. До цього часу всі лікарі-терапевти, які вели прийом в поліклініці, відвідують своїх хворих і вдома.
У 1961 році, в зв’язку з ростом населення і недостатністю обсягу допомоги в поліклініці, були відкриті додаткові підрозділи в районі Житлоселища, а також в приміщенні тодішнього так званого Пирогівського корпусу, що був розташований на основній базі лікарні. Надалі поліклінічний прийом був розширений за рахунок будівництва двоповерхової прибудови до приміщення приймального відділення. У цій поліклініці працювало понад 30 спеціалізованих кабінетів, в тому числі ревматологічний, підлітковий, кабінет неврозів, травмпункт, що відкрився трохи пізніше.
У 1968 році поліклініку при лікарні очолила лікар-терапевт Ніна Ткачук. До цього часу закінчувалося будівництво нової триповерхової поліклініки на базі лікарні по вул. Комарова, 2, і вже в 1969 році вона була введена в експлуатацію, яка і функціонує до сьгодняшньго часу.
У зв’язку з цим підрозділи при лікарні і на Житлоселищі були об’єднані і переведені в нову будівлю. Приміщення на Житлоселищі віддано дитячій поліклініці, а на Забалці – жіночій консультації.
Нова центральна поліклініка (або “Центральна Тропінка”, як її часто називають мешканці) – це поліклініка вже новоїі історїї, яка теж охоплює свою епоху, і ми з вами є її сучасниками. Проведені капітальні ремонти, придбане нове обладнання і техніка.
Нехай цей базовий і дуже важливий підрозділ лікарні і надалі розвивається, міцніє, нехай він залишається таким же доступним та добрим для наших пацієнтів, а також гідною професійною базою для фахівців.