Український Південь

Інформаційне видання
Новини Херсонщини і України

Як вода зі зливових стоків впливає на екологічний стан річок у Миколаєві

У Миколаєві функціонує 50-річна система зливових стоків. ЇЇ протяжність складає понад 50 кілометрів. Мережею вода, після відстою, потрапляє в річки. Члени громадської організації “Ініціатива заради життя” взяли проби з кількох таких точок.

Один з виходів зливових стоків до річки розташований на Каботажному спуску. Побачити його неможливо – труба під водою. Ще одна труба неподалік понтонного мосту на Набережній. Проби брали з тих, що над водою. Аналіз проводили наприкінці 2020 року, в сертифікованій стандартметрологією лабораторії.

За словами ініціатора аналізу води Валерія Чернявського, у воді вимірювали наявність нафтопродуктів, кількість органіки, окиснення органічних речовин та кількість кисню. Деякі показники перевищували норму в 35 разів.

З двох залізобетонних труб, діаметром більше метра, на вулиці 2-га Набережна тече вода. Більшість таких систем на балансі міського комунального підприємства “ЕЛУ автодоріг”. Ці труби ні.

“Не всі мережі інвентаризовані, більшість вже інвентаризовано та поставлено на баланс. Інвентаризація йде, постійно виявляємо нові колодязі. Ремонтуємо їх, ставимо на баланс”, – розповів заступник начальника управління комунального господарства міста департаменту ЖКГ Максим Бевза.

До цих систем потрапляють нафтопродукти з автодоріг, якими зараз їздить більше транспорту, ніж на часи будівництва зливостоків. Окрім цього, навантаження додається за рахунок несанкціонованих врізок в ці системи. З таким явищем борються.

“Ми, зазвичай, переламуємо ці труби, ставимо бетонні колодязі, до яких вони вже не підключаться. Це в стару цегляну кладку можно було, а в бетон ні”, – сказав головний інженер КП “ЕЛУ автодоріг” Павло Лаврентьєв.

За словами головної спеціалістки управління екології та природних ресурсів Алли Златько, на Миколаївщині всього п’ять міст, в яких є централізовані зливостоки. Але в жодному з них немає належної системи очищення, адже будували ці системи понад 50 років тому.

“Повинна бути стадія збору поверхневого стоку, його розподіл, накопичення, очистка та подальша утилізація. Утилізація може бути відповідно до ступіня очистки. Якщо очищення йде до нормативних показників, то можливо скидати до поверхневих водних об’єктів”, – розповіла Алла Златько.

Якщо ні – то воду потрібно доочищувати або використовувати для побутово-господарських потреб.

Зараз в місті система працює так: кожен колодязь має свій відстійник. Після нього вода потрапляє в головний колектор, у якому збирається вся вода з багатьох вулиць. На приклад, у колектор на Дормашині потрапляє вода зі всього центру міста. Потім вона скидається в річку.

За словами екологів, потрапляння неочищених стоків з доріг та тих, що несанкціоновано скидаються у міську зливову мережу з приватних домоволодінь або підприємств, провокує цвітіння води в річках. Це явище почали спостерігати не лише в літній період. Цвітіння води викликає замори риби та зменшення кисню в річках.

Валерій Чернявський вважає, що міська влада повинна відреагувати на цю проблему та сформувати відповідне програмне рішення.

Суспільне

Приєднуйтесь до нас у соцмережах:
Facebook, YouTube, Instagram, Telegram, Twitter

Поділитись публікацією

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відео дня

Популярне

СТРІЧКА НОВИН