На території Миколаєва зафіксували масштабні роботи з розграбування пам’ятки археології національного значення “Дідова Хата – 1”. Після грабіжників знайшли амфору з тавром міста Афон. Про це в програмі “Радіодень” розповів старший викладач МНУ ім. В. Сухомлинського, науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Смирнов, пише Суспільне.
Археологічна пам’ятка “Дідова Хата – 1” розташована на території Заводського району м. Миколаєва, відноситься до античної доби, датується 4 — 3 сторіччям до нашої ери. Грабіжники розрили більше 10 тисяч квадратних метрів.
“Після грабіжників ми знайшли там фрагменти кераміки, кістки тварин, череп коня тощо. Є чимало цікавих артефактів. Наприклад, амфора, якій 2400 років. На її ручці є тавро міста Акамф (Афон). Таких амфор, де є тавро, збереглося у світі близько 700. І одну з них ми знайшли в Миколаєві після грабіжників. Вони її або не помітили, або подумали, що не зможуть продати”, — сказав Олександр Смирнов.
З наукової точки зору, матеріал, який виявили археологи після грабіжників, дає цінну інформацію про період, коли відбувся похід македонської армії Олександра Великого на чолі з намісником Македонії Запіріоном, про торговельні зв’язки нашого регіону з античним світом.
За словами Олександра Смирнова, унікальність цього місця в тому, що його досі не забудували сучасними спорудами. Тут збереглися і рештки давнього поселення, і частина некрополя.
“Ольвія — єдине місто античного часу, де не побудували сучасне місто. Наприклад, на території Херсонеса збудували Севастополь, Тіра – Білгород-Дністровський. “Дідова хата 1″ — це одне з сільських поселень навколо Ольвії, що також збереглося непошкодженим на території Миколаєва. І якби тут провели наукові дослідження, нас би чекали сенсації”, — розповів Олександр Смирнов.
На узбережжі Чорного моря є десятки античних об’єктів , які грабують швидкими темпами.
Громадський активіст Ілля Зелінський розповів, що після розголосу, грабіжники не проводять далі руйнацію пам’ятки “Дідова Хата – 1” в Миколаєві. Від управління культури національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації направили документи до поліції.
“Судячи з масштабів руйнування, там працювали не 10, і не 15 людей, а значно більше. Грабували з сучасними металошукачами. Чи дізнаємося, хто це зробив? У мене скептичне ставлення. Чи не єдиний шлях зберегти пам’ятку, включити її до туристичного маршруту, що буде вести до Ольвії”, – розказав Ілля Зелінський.
У Миколаєві є позитивний приклад – це городище Дикий Сад, яке за останні роки перетворилось у музей просто неба.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах:
Facebook, YouTube, Instagram, Telegram, Twitter
Схожі публікації:
- Підприємці та роботодавці отримали підтримку від Миколаївської обласної служби зайнятості
- Ремонтують автомобільну дорогу, яка з’єднує міста Миколаїв та Одесу з морським портом «Очаків»
- На Миколаївщині не вистачає грошей на реабілітаційні послуги для дітей з інвалідністю
- На Миколаївщині побудують вітропарк потужністю 500 МВт
- На Миколаївщині борються із стихійними сміттєзвалищами